Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Onuruna Madeni Para Üretildi

Ünlü Fizikçi Stephen Hawking'in Onuruna Madeni Para Üretildi

Geçtiğimiz yıl 76 yaşında hayatını kaybeden dünyaca ünlü teorik fizikçi Stephen Hawking’in onuruna özel bir madeni para üretildi. 

Her yıl ortalama 60 ülke için madeni para ve madalya üreten The Royal Mint, 2018 yılında aramızdan ayrılan ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking için özel bir madeni para bastı. 

Hawking, yaşamının büyük bölümünü kara deliklerin doğası hakkındaki gizemi çözmeye adadı. Henüz 21 yaşında yakalandığı ALS hastalığı sebebiyle 55 yılını tekerlekli sandalyede geçiren bilim insanı, evren hakkında yaptığı araştırmalarla bilim dünyasına müthiş bir miras bıraktı.

stephen hawking madeni para basıldı

Hawking’in yaptığı çalışmalardan ilham alan The Royal Mint, kara delik tasarımıyla yaptığı paranın üzerine, Bekenstein-Hawking denklemi adı verilen S = kAc ^ 3 / 4hG denklemini yazdı.

Twitter’da madeni paranın bir videosunu paylaşan The Royal Mint, efsanevi fizikçinin bilime yaptığı inanılmaz katkıların hiçbir zaman unutulmayacağını söyledi.

 

 

Madeni paranın tasarımcısı Edwina Ellis, "Stephen Hawking, zor konuların erişilebilir ve ilgi çekici olmasını sağladı. Tasarımımda öne çıkarmak istediğim de buydu” dedi.

Hawking’in onuruna üretilen madeni paranın fiyatı 55 ila 795 sterlin arasında değişiyor.

Geçtiğimiz yılın ekim ayında, ünlü fizikçinin, aralarında tekerlekli sandalyesinin de olduğu özel eşyaları açık artırmada toplam 1.8 milyon sterline satılmıştı.