Ünlü İnternet Sitesi 16 Yıl Sonra Kapandı

StumbleUpon kapandı

2001 yılında faaliyete geçen sosyal içerik keşfetme sitesi StumbleUpon, 16 yıl süren ve milyonlarca kişiye ulaşan macerasının sonuna geldi. StumbleUpon, yakın zaman sonra kapanacağını ve internetin tozlu raflarına kaldırılacağını söyledi.

StumbleUpon Garett Camp

StumbleUpon’ın kurucu ortaklarından bir tanesi olan Garrett Camp, bugün yayınladığı blog yazısıyla birlikte üzücü haberi verdi. Camp, on altı yıldır açık olan internet sitesinin birkaç ay sonra mix.com adresiyle bütünleştirileceğini dile getirdi.

 “Mix adresini her türlü tarayıcı ve telefon üzerinde sıkıntısız şekilde çalışacak şekilde tasarladık” diyen Camp, “Birkaç tıklamayla birlikte StumbleUpon favorilerinizi, ilgi alanlarınızı ve etiketlerinizi Mix’e taşıyabilecek, kendi koleksiyonlarınızı oluşturmaya devam edebileceksiniz" ifadesini kullandı.

StumbleUpon, açılan ilk sosyal içerik paylaşım platformlarından bir tanesi olarak internet kullanıcılarının karşısına çıkmıştı. Bugüne kadar 40 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği ve milyonlarcasının aktif olarak kullanmaya devam ettiği StumbleUpon, temelde bir internet sitesi keşfetme platformuydu. Bağlantı adresine tıklamanızla birlikte SU size birkaç saniyede bir yeni siteler göstermeye başlıyor ve internet denizinde yeni limanlar keşfetmenizi olanak sağlayarak, yeni keşifler yapmanızın önünü açıyordu.

Yaklaşık on yıl önce en çok ziyaret edilen internet sitelerinden bir tanesi olarak gösterilen StumbleUpon, 2007 yılında 75 milyon dolara satın alınmıştı. Ardından 2009 yılında sitenin kurucuları Garett Camp ve Geoff Smith, siteyi eBay’den geri almışlardı. En sonunda 2015 yılında Camp, sitenin çoğunluk hisselerini alarak, tek başına yönetime geçmişti.