Ünlü İsimlerin Çıplak Fotoğraflarını Çalan Hacker’a Hapis Cezası

Ünlü İsimlerin Çıplak Fotoğraflarını Çalan Hacker’a Hapis Cezası

Aralarında Jennifer Lawrence, Miley Cyrus ve Kate Upton gibi birçok ünlü ismin iCloud hesaplarına sızarak çıplak fotoğraflarını çalan hacker, 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2014 yılında patlak veren "Fappening nude leak" skandalında, bir grup bilgisayar korsanı 240 farklı kişinin iCloud hesabına sızmış ve özel fotoğraflarını internete servis etmişti. Hack dalgasından etkilenen kurbanlar arasında Jennifer Lawrence, Miley Cyrus, Kate Upton, Kirsten Dunst ve McKayla Maroney gibi birçok ünlü isim bulunuyordu.

Olayın arkasındaki hacker grubunun dördüncü üyesi George Garofano, 240 iCloud kullanıcısının hesaplarını kırmak ve dosyalarını çalmakla suçlanıyordu. İddia makamı, 26 yaşındaki bilgisayar korsasının ABD’li ünlülerin çıplak fotoğraflarını sadece internete sızdırmadığını, başka hackerlara da sattığını öne sürmüştü.

Connecticut'taki Bridgeport'taki bir ABD bölge mahkemesinde görülen davada karar çıktı. iCloud hacker'ı George Garofano, 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Federal yargıç ayrıca, Garofano’nun cezasını tamamladıktan sonra 60 saatlik kamu hizmeti yapmasına hükmetti.

Garofano'nun avukatı Richard Lynch, hacker'ın “sorumluluğu kabul ettiğini” söyleyerek, müvekkilinin gelecekte bu ya da benzeri bir suç eyleminde bulunmayacağına dair güvence verdiğini belirtti. 

Savcılar, 26 yaşındaki bilgisayar korsanının 16 aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep ettiler, ancak yargıç, şantaj veya tehdit yoluyla mağdurlardan isteklerde bulunmaması nedeniyle hacker’a minimum seviyeden ceza verdi.

Öte yandan olaya karışan tüm bilgisayar korsanları şu an hapiste. Hack saldırısının arkasında bulunan diğer üç hacker daha önce 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.