Ünlü Köpeğini Klonlatmak İçin 400 Bin Lira Ödedi

Juice klon

Bugüne kadar Çin’de onlarca filmde ve reklamda oynayan Juice isimli köpeğini klonlamak isteyen Çinli adam, 77 bin dolar yani 413 bin TL ödeme yaptı. Akla hayale gelmeyecek bir işin altında imza atan He Jun, köpeğinin “mirasını” devam ettirmek adına böyle bir karar aldığını belirtti.

Çok küçükken köpek eğitmeni He Jun tarafından sokakta bulunan Juice, kısırlaştırılmıştı. Kısırlaştırılması sebebiyle doğal yollardan üreyerek, kendine benzer yavrular üretme şansı bulunmayan Juice için farklı yollar arayan Jun, köpeğinin birebir kopyasını üretmek adına Juice’i klonlattı. Köpek eğitmeni Reuters’a yaptığı açıklamada “Juice, sosyal etkisi olan fikri mülkiyetin bir parçasıdır” diyerek, köpeğinin kamuya mal olduğunu ve yaşamaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

Mayıs 2017’de kurulan Çin merkezli Sinogene, evcil hayvanları klonlamak üzere teknolojiler geliştirmiş ve işi ticarete dökmüştü. Köpeğini klonlatmak adına Sinogene’e başvuran June, klonlama şirketinin ilk olarak ünlü köpeğin DNA’larını birkaç hafta boyunca izole ederek beklettiğini, sonrasında bu DNA’ları bir yumurtaya yerleştirerek, dişi bir köpeğe aktarıldığını aktardı. Birkaç denemenin ardından ağustos ayında gebeliğin gerçekleştiğini dile getiren He Jun, iki aylık sürenin sonunda Juice 2.0’ın canlı ve sağlıklı şekilde doğdunu ifade etti. (Yukarıdaki fotoğrafta soldaki Juice 2.0, sağdaki Juice, Reuters Jason Lee)

Çin’deki girişimlerin öncesinde Amerika Birleşik Devletleri ve Kore’de evcil hayvan klonlama üzerine birkaç farklı ticari şirket kurulmuştu. Buna rağmen Çin’de klonlama şirketleri üzerindeki yasakların ve denetimin çok sıkı olmaması sebebiyle Çinli şirketler çok hızlı gelişmeyi başarmışlardı.