Ünlü Milyarder George Soros’tan Tesla’ya Büyük Yatırım

Tesla Yeni Yatırımcı 1

Tesla, son yıllarda Model 3 üretiminde yaşanan sıkıntılar, Tesla araçlarının karıştığı kazalar gibi olumsuzluklarla anılsa da ünlü iş adamları Tesla’ya yatırım yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın yeni yatırımcısı ünlü milyarder George Soros oldu.

Tesla’nın yeni yatırımcısı Soros, Macar asıllı ABD’li ünlü bir milyarder olarak tanınıyor. Soros’un yaklaşık 26 milyar dolarlık bir serveti olduğu tahmin ediliyor. New York merkezli Soros Fund Management aracılığıyla Tesla'ya yatırım yapan Soros, şirketin hisse senedine dönüşebilir tahvillerinden 35 milyon dolarlık alım gerçekleştirdi.

Elektrikli otomobil devi Tesla, bir yandan kendine yeni yatırımcılar çekerken bir yandan da büyük sorunlarla boğuşuyor. Şirket özellikle Model 3 üretiminde yaşadığı sorunlardan dolayı yatırımcıların ve müşterilerin baskısı altında. Ayrıca bir Tesla aracının Mart ayında Kaliforniya’da ölümlü bir kazaya karışmış olması da Tesla’nın araçları ile ilgili güvenlik kaygılarını gündeme getirdi. Bu durum şirketin hisselerini de olumsuz yönde etkiledi. Kazadan önce Tesla hisseleri 316 dolar seviyesindeyken, 15 Mayıs kapanışı itibariyle hisseler 284 dolar seviyesine geriledi.

Tesla Yeni Yatırımcı 2

Şirket, Eylül 2015'te Model X isimli bir SUV ve Temmuz 2017'de Model 3 adlı aracını piyasaya sunarken, geçen sene de ilk elektrikli kamyonu Tesla Semi'yi duyurmuştu. Tesla’nın en popüler aracı ise bugüne kadar 200 binden fazla satan Model S oldu. Model S, 2015 ve 2016 yıllarında dünyada en çok satılan elektrikli araç ünvanını elde etti. Geçtiğimiz Şubat ayı itibarıyla Tesla'nın ürettiği toplam elektrikli araç sayısı ise 300 bini aşmış durumda.

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’dan yaptığı bir açıklamada, Tesla’nın elektrikli otomobillerinin bu yılın sonlarına doğru Türkiye pazarına giriş yapacağını söyledi. Bir kullanıcının sorusunu yanıtlayan Musk, “Ülkenizi seviyorum.” diyerek bizzat kendisinin de Türkiye’ye geleceğini söylemişti.