Ünlü Milyarder Warren Buffett, Apple’ı Satın Mı Alıyor?

Ünlü Milyarder Warren Buffett, Apple’ı Satın Mı Alıyor?

Çocuk yaşta gazete dağıtarak çalışmaya başlayan ünlü milyarder Warren Buffett, 2016 yılında başladığı Apple yatırımları sonucunda şirketin yüzde 2.5’ine sahip oldu.

Dünyanın en başarılı iş adamlarından biri olarak gösterilen ünlü hisse senedi yatırımcısı Warren Buffett, 2016’da 9.5 milyon adetle başladığı Apple hissesi yatırımlarını 2017 yılında da artarak devam ettirdi. Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO'su Buffet’in elindeki toplam Apple hissesi sayısı 130 milyona ulaştı. Bu rakam Apple’ın yüzde 2.5’ine tekabül ediyor.

Geçtiğimiz günlerde 88 yaşına basan Buffett’ın, 80-90 dolar aralığından aldığı Apple hisseleri şuanda 170 dolar seviyelerinde. Ünlü milyarder bu yatırımlarla yüzde 70’e yaklaşan bir kar elde etmeyi başardı.

Bugünü anlamak için geçmişe bakmak gerekiyor. Çocukken sakız, patlamış mısır ve meşrubat satarak harçlığını çıkaran ve 5 yılda kazandığı 120 dolarla ilk yatırımını yapacak yer arayan Warren Buffett, kararını 11 yaşındayken tanesi 38 dolardan 3 adet Cities Service Preferred hissesinden yana kullanmış. Kısa süre sonra kağıtların 200 doları aştığını gören Buffett’ın geleceği o andan itibaren şekillenmeye başlamış aslında.

Bugün 80 milyar doları bulan servetiyle dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffett, elindeki Apple hisselerini satmayacağını ve bunu hiçbir zaman düşünmeyeceğini söyledi. Buffett’ın hisselerden büyük bir kar etmesine rağmen satmaması, akla Apple yönetim kurulu için hazırlandığı düşüncesini getirdi.

Elinde yüksek sayıda Apple hissesi bulunduran yatırımcıların da yüksek fiyatlar karşılığı Buffett’a satabileceğini düşünürsek, yakın zamanda Apple’ın yönetim kuruluna bir koltuk daha eklemesi gerekebilir.

88 yaşındaki Warren Buffett hakkında ilginç bir bilgi daha paylaşalım. Milyarder yatırımcı cep telefonlarında eski tip kapaklı olanları tercih ediyor. Akıllı telefon kullanmıyor ama herkes kaçmasına rağmen Snapchat'in en büyük yatırımcılarından biri de yine Buffett.

Warren Buffett'ın ofisinde bilgisayar da bulunmuyor, hatta kullanmıyor bile. Hayatında bir kez, o da yönettiği hayır kurumu ve Microsoft'ta bir dönem başkan olarak çalışan Jeff Raikes'e mail göndermiş.

Hem hayat hikayesi hem de ilginç kişiliğiyle dikkat çeken Warren Buffett, bakalım Apple’da söz sahibi olabilecek mi?

Apple Dizi Sektörüne 1 Milyar Dolarla Girdi

Apple 5G Testlerine Başladı

Apple, Siri'yi Yeniden Tasarlayarak Hizmete Alacak

YORUMLAR