AT&T, Müşteri Bilgilerini Paylaşınca Ağır Ceza Yedi

AT&T, Müşteri Bilgilerini Paylaşınca Ağır Ceza Yedi

Amerika'nın en büyük GSMoperatörlerinden biri olan AT&T, dolandırıcılar tarafından kurulan bilinmeyen numaralar servislerinin, müşterilerinden para almasına izin verdiği gerekçesiyle 6,8 milyon dolar ödemeye mahkum edildi.

GSM şirketleri kullanıcılarından kullanım bedeli olarak her ay yüklü miktarlarda para aldıkları gibi ellerinde "büyük veri" olarak tabir edilen önemli bilgileri de bulunduruyorlar. GSM şirketine başvururken verdiğiniz bilgileri düşünürseniz, aslında çok önemli bilgilerinizin kullandığınız GSM şirketinde mevcut olduğunu görebilirsiniz. Kimi zaman bu şirketlerin, ellerinde tuttukları müşterleri bilgilerini sattıklarına dair haberler ortaya çıksa da, bunun için cezaya çarptırılan ilk şirket AT&T oldu.

Uyuşturucu ile Mücadele Bürosu’nun (Drug Enforcement Administration) yaptığı inceleme sırasında, Cleveland bölgesinde dolandırıcılar tarafından kurulan iki bilinmeyen numaralar servisinin kara para akladığı ortaya çıktı. Genişleyen soruşturma kapsamında bu şirketlerin, AT&T müşterilerinin bazılarından aylık 9 dolarlık bilinmeyen numaralar hizmeti ücreti aldığı tespit edildi. İzinsiz olarak kurulan bu şirketlerin, böylesine ücretler almasına göz yuman AT&T ise mahkemece suçlu bulundu. Federal İletişim Komisyonu (Federal Communications Commision – FCC) ile yapılan pazarlık sonucu şirket 6,8 milyon dolar müşterilerine geri ödeme yapmayı ayrıca FCC’ye 950 bin dolar ödemeyi kabul etti.

GSM Operatörü Pil Kullanım Süresini Etkiler mi?

Türkiye'nin Dördüncü GSM Operatörü NETGSM Olacak

Türkiye'de Tüketici Kendine Uygun GSM Operatörü Bulamıyor

YORUMLAR