Ünlü Oyun Stüdyosunun Ansızın Kapanmasının Sebebi Belli Oldu

Telltale games kapanma

Çok sevilen oyunların yapımcısı Telltale Games, geçtiğimiz günlerde sürpriz şekilde çalışanlarının çoğunu işten çıkarmış ve The Walking Dead bittikten sonra stüdyonun kapanacağını söylemişti. Bugün yapılan açıklamalarla ise Telltale Games’in neden kapandığı ortaya çıktı.

Geliştirdiği The Walking Dead: A Telltale Games Series ile macera oyunlarına yeni bir soluk kazandıran oyun stüdyosu, hiç beklenmedik şekilde The Walking Dead oyunuyla “yılın oyunu” ödülü dahi almıştı. Sonrasında piyasaya sürdüğü Game of Thrones, Minecraft, Batman, Guardians of the Galaxy gibi oyunlarla beklediğini pek bulamayan Telltale yine de önemli gelirler elde ediyor gibi görünüyordu. Düşünülen aksine sürpriz bir açıkalama yapan Telltale, 300 çalışanından 250’sini işten çıkarmak durumunda kaldığını duyurdu. Geriye kalan çalışanlarıyla The Walking Dead’in ikinci sezonunu bitirdikten sonra kapıya kilidi vuracaklarını kaydeden şirket, sonrasında ikinci sezon için dahi bütçelerinin kalmadığını belirtmişti.

Yapılan üzücü açıklamalardan sonra Variety isimli internet sitesine konuşan stüdyonun kurucu ortaklarından Dan Connors, “Şirket bu finansal turu kapatmak için var gücüyle çalışıyordu. Buna rağmen maalesef son finansal destek umutlarımızdan bir tanesi de görüşmelerden çekilince, üretimi durdurmaktan başka çaremiz kalmadı” dedi. Son finansal partnerin çekilmesinden sonra şirketi ayakta tutmak adına ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Connors, buna rağmen istediklerini alamadıklarını dile getirdi.

Yatırım turu ya da finansal tur, şirketlerin yatırım almak için belirledikleri zaman aralıklarını adlandırmak için kullanılıyor. Yatırım almak isteyen şirketler, kendilerine belirli bir süre belirliyorlar ve bu süre içerisinde yeterli yatırımı almaları durumunda, işlerinde ilerleyebiliyorlar. Fakat Telltale gibi beklediği ilgiyi göremeyen ve eski planlamalarıyla yeni planlamaları tutmayan yerler, kapanma sürecine kadar gidebiliyorlar.

Telltale olayında son finansal yatırımcının film yapım şirketi Lionsgate olduğu dedikoduları dolaşırken, Lionsgate ve Telltale’in gerçek oyuncularla çekilmiş bir macera oyunu üzerinde anlaşabilecekleri, bu yolla Telltale’in diğer projelerine de kaynak ayıracağı dile getirildi.