Ünlü Rapçi, Dansını Çalan Fortnite'a Dava Açtı

milly rock fortnite

Epic Games tarafından geliştirilen Battle Royale oyunu Fortnite, oynanışıyla olduğu kadar sevinme danslarıyla da çok konuşulmuştu. Kültleşmiş birçok dans hareketini oyuna ekleyen yapımcılar, bu sefer ilginç bir davayla karşı karşıya kaldılar. Ünlü Amerikalı rapçi 2 Milly, klibinde kullandığı dansın izinsiz şekilde Fortnite'ta kullanıldığı gerekçesiyle dava açtı.

Fortnite'ta yer alan dans hareketlerinin bazıları uzun süredir tartışılıyordu. Özellikle çok izlenen televizyon dizisi Scrubs'da Christopher Turk tarafından yapılan ve Turk's Poison ismiyle bilinen dansın Fortnite'a eklenmesinin ardından, Epic Games'in dans hareketlerini çaldığı ve bunların orijinal sahiplerini belirtmediği konuşulmaya başlanmıştı.

Fortnite'taki danslar konusunda açıklama yapan son isim ise ünlü Amerikalı rapçi 2 Milly oldu. Milly Rock olarak bilinen dans hareketlerinin izin alınmaksızın Fortnite'a eklendiğini dile getiren rapçi, konuyu mahkemeye taşıyacağını söyledi. 2 Milly'i temsil eden avukatlık şirketinden David L. Hecht tarafından yapılan açıklamaysa şu şekilde oldu: “Bu Epic Games'in Afro-Amerikalı yeteneklerin çalışmalarını ilk kötüye kullanması değil. Bir başka müşterimiz Lenwood 'Skip' Hamilton'un Gears of Wars isimli video oyununda canlandırdığı Cole Train karakteri, Fortnite'ta izinsiz şekilde kullanılmıştı. Epic Games'in kendine ait olmayan şeyleri artık kullanmaması gerekiyor.”

2 Milly ise konuyla ilgili, “Milly Rock'ın Fortnite'ta kullanılmasına dair herhangi bir geri dönüş almadım. Benden hiç izin istemediler. David Hecht ve ekibinin, Pierce Bainbridge'de bu yanlışı çözmek için çalışmaları beni heyecanlandırıyor” dedi.