Ünlü Teknoloji Girişimcisi Elon Musk'a Göre Bir Video Oyununda Yaşıyoruz

Ünlü Teknoloji Girişimcisi Elon Musk'a Göre Bir Video Oyununda Yaşıyoruz

Elon Musk, teknoloji dünyasının en ünlü isimlerinden biri. Tesla ve SpaceX projeleriyle, Dünya'nın geleceğine dair yatırımlar yapmaya devam eden iş adamının, hayata dair çok ilginç bir teorisi var.

Türkiye'nin iki gündür ana gündem maddelerinden bir tanesi olan PayPal'in kurucusu Elon Musk, şirketini yüksek bir fiyatta sattıktan sonra Tesla elektrikli araba fabrikasını hayata geçirmişti. Tesla'nın yakaladığı başarıdan sonra uzay çalışmaları gerçekleştiren SpaceX'i faaliyete geçirdi. Böylesine başarılı işlere imza atan, teknoloji dehası girişimcinin hayata dair çok ilginç bir teorisi var.

Bundan yıllar önce Harvard Üniversitesi'nde felsefe dersleri veren bir profesör, bütün insanlığın bir video oyunu olabileceğini iddia etmiş ve o dönemde de bu iddia ses getirmişti. Elon Musk ise bu iddiayı daha önemli bir temele dayandırarak karşımıza yeniden çıkarıyor. Simülasyon Argümanı isimli bir teoriye dayanan bu görüşe göre; evrende yeterli teknolojiye ulaşmış uygarlıklar, gerçeği taklit etme yetisine sahip olabiliyorlar. Dünya'nın evrende bir kum tanesinden bile küçük bir yer kapladığını düşünürsek, uzak galaksilerde bir uygarlık, hepimizi simüle edecek kadar ileri gitmiş olabilir fikri, bu teorinin temelini oluşturuyor.

Elon Musk kardeşiyle yaptığı konuşmalar sonucu ulaştığı bu fikri anlatırken şu örneği vermiş: "Kırk yıl önce en iyi oyunumuz Pong oyunuydu. İki tane dik dörtgen ve bir tane noktadan ibaret oyunlar oynardık. Şimdi 40 yıl sonra, fotogerçeklikli, 3 boyutlu gerçek hayat simülasyonları içerisinde milyonlarca insan aynı anda oyun oynuyabiliyor. Bu gelişme hızını düşünürseniz çok yakın zamanda oyunlarla gerçek hayatı birbirinden ayırmak imkansız hale gelecek. Bundan birkaç bin yıl sonra ne olacağını tahmin bile edemiyoruz." Elon Musk, bireylerin birbirleriyle yaptıkları diyalogların bile yapay zeka simülasyonları olduğuna inandığını söylüyor. Musk, insan ırkının bir video oyununun içinde yaşandığına inanıyor ve bunun için de çokça argüman üretmeyi başarmış. Aşağıdaki video'da Musk bu teorisini savunurken TV programının bile bir simülasyon olduğunu ifade etmekten çekinmedi. 

Elon Musk gerçek olduğunu sandığımız hayatımızın aslında bir bilgisayar program yığını olabiceği hakkında çok fazla ayakları yere basan teorisi olduğunu da ifade etmekten çekinmedi. Tahmin ediyoruz ki, Musk'un en sevdiği film Matrix serisiydi. 

Elon Musk'ın Rüyası Gerçek Oluyor, Hyperloop İlk Testinde Başarılı Oldu

Tesla Model 3, Bir Günde Milyar Dolarlar Kazandırdı

SpaceX Projesi Uzay Kostümleri İçin Manidar Tasarım

YORUMLAR