Yıldızlararası Filmindeki Robot Gerçek Oldu

Yıldızlararası Filmindeki Robot Gerçek Oldu

Tokyo'da düzenlenen Yeni Ekonomi Zirvesinde (NEST2016) SCHAFT şirketi CEO'su Yuto Nakanishi tarafından yeni iki ayaklı bir robot tanıtıldı. Tanıtım başlarken robotun sahneye çıkışı son derece merak uyandırdı.   

Robot  önce koltuklar arasında ilerledi. Merdivenleri algılayarak tıpkı bir insan gibi estetik bir biçimde çıkabildi. Robotun ayakları altına atılan yuvarlak cisimlerin ve bazı engellerin üstüne basması bile onun dengesini bozamadı. Robot demir bir süpürge borusu tarzında cismin üzerine defalarca bastı fakat diğer ayağıyla kendisini dengede tutabildi.

İnsanların bile yürümekte güçlük çekeceği çakıllı bir plajda hassas dengede yürüdü. Plajın kum zemininde de dengesi bozulmadı ve hızında bir yavaşlama meydana gelmedi. Eğimli orman arazisinde mekanizmasına gerekli eğimi vererek hızla zirveye doğru yol aldı. Kısaca seyircilerin aklını başından aldı ve ağızlarını açık bıraktı.

Robot neler yapabiliyor?

Ürün şu an için sadece ilerleyen projelerin başlangıç tasarımı diye nitelendiriliyor. Yani bir prototip. Robotta yeni bir teknoloji söz konusu değil ancak ileride yapılacak robot tasarımlarına öncülük etmesi açısından son derece önemli. Robotun ağırlığı 60 kg, düşük güç harcıyor ve oldukça kompakt bir makine olduğu da dikkat çekiyor.

Filmdeki robota benziyor

Tasarım Christopher Nolan’ın Interstellar (Yıldızlararası) filmindeki robota benzerliğiyle dikkat çekiyor. 

Robot şimdilik yürümek konusunda dünya şartlarıyla baş edebiliyor.

Google'ın Robot Mühendisleri, Devrilmeyen Robot Yapmayı Başardı!

Gelecekte Mesleğinizi Elinizden Alabilecek 6 Robot

YORUMLAR