Ünlü YouTuber Enes Batur Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Ünlü YouTuber Enes Batur Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Geçtiğimiz ay amcası ile çektiği “kışkırtma videosu” ile eleştiri oklarının hedefinde kalan Türk YouTuber Enes Batur hakkında soruşturma açıldı.

Popüler video paylaşım platformu YouTube’da 8,8 milyon abonesi bulunan Enes Batur, Türkiye’nin en fazla aboneye sahip içerik üreticisi konumunda. Şu ana kadar 4 milyara yakın görüntülenme alan Batur, bu yıl 44. kez düzenlenen Altın Kelebek Ödülleri’nde "En iyi YouTuber ve Instagramer Ödülü"nü kazanmış, ancak jüri daha sonra ödülü iptal etmişti.

Son dönemin en çok konuşulan isimlerden olan Batur’un başı, geçtiğimiz ay amcası ile çektiği kışkırtma videosu ile dertte. Söz konusu videoda öz amcasına ağza alınmayacak hakaretler eden 20 yaşındaki YouTuber, gelen yoğun tepkiler üzerine olayın şaka olduğunu gösteren bir video daha yayınlayarak, takipçilerinden özür dilemişti.

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden yapılan şikayetleri değerlendirdi ve Enes Batur hakkında ’halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ’kişilerin huzur ve sükununu bozma’, ‘sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ suçlarında soruşturma başlattı.

Soruşturma, Batur'un ikamet adresinin Antalya'da olması ve şikayetlerin Türkiye genelinde yapılması nedeniyle Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Çocukları Taciz ve Sosyal Medyadan Koruma Derneği, geçtiğimiz ay “çocuklara kötü örnek oldukları” gerekçesiyle sosyal medyanın en ünlü isimlerinden Kerimcan Durmaz, Enes Batur ve Danla Bilic’e dava açmıştı.