Ünlülerin Uygunsuz Fotoğraflarını Çalan Hacker Hapis Cezası Aldı

Ünlülerin Uygunsuz Fotoğraflarını Çalan Hacker Hapis Cezası Aldı

Geçtiğimiz senelerde internet, ünlülerin çalınan ve oldukça özel nitelikte olan fotoğraflarıyla adeta çalkalanmıştı. İnternet tarihinde böyle bir olay ilk defa gerçekleşmiş ve sayısız ünlünün sayısız fotoğrafı el altından paylaşılmıştı. The Fappening olarak tabir edilen bu olay aslında buz dağının görünen yüzüydü. İnternet kullanıcıları ünlülerden çalınan fotoğraflarının sadece açıkça paylaşılan bölümüne erişebilmişti. Bu fotoğraflar haricinde birçok paylaşılmayan fotoğraf da bulunuyordu. İşte ünlülerden çaldığı bu tür paylaşılmayan fotoğraflarla dolu bir arşive sahip olan hacker geçtiğimiz aylarda yakalanmıştı ve yargılanması için hukuki süreç başlatılmıştı.

Andrew Helton adlı Amerika'nın Oregon eyaletinde yaşayan hacker çıkarıldığı mahkemede suçlu bulundu ve 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, ayrıca hapisten çıktıktan sonra 2 sene de kontrol altında tutulacak. Hackerın bu kadar kısa süre ceza almasının sebebi ise ünlülerden çaldığı fotoğrafları hiç paylaşmamış olması. Ayrıca hackerın avukatı Helton'ın hack saldırılarını gerçekleştirdiği sürede zihinsel problemleri olduğunu öne sürerek müvekkilinin hapis cezası almasının doğrıu olmayacağını savunmuş.

Ünlüler Nasıl Hacklenmişti?

Andrew Helton hack yöntemi olarak dolandırıcılık e-postalarını tercih etmiş. 2 sene boyunca devam eden bu süreçte Helton hedefindeki ünlülere Google ve Apple'dan gönderilmiş gibi görünen e-postalar yollayarak ünlülerin kişisel bilgilerini ve özel fotoğraflarını arşivlemiş.

İzmir Gaz Saldırısının Arkasından Anonymous Çıktı

YORUMLAR