Uplay'de Silinen Oyunların Nedeni Belli Oldu

Uplay'de Silinen Oyunların Nedeni Belli Oldu

Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız, Ubisoft'un dijital oyun platformu Uplay'de bazı oyunların hesaplardan silinmesinin nedeni belli oldu. Ortada dolaşan söylentilerin artması ve kullanıcıların tedirginlik yaşaması üzerine, durum hakkında Electronic Arts gibi farklı bir firmadan açıklama geldi.

Ubisoft'u ilgilendiren meselede EA neden açıklama yapsın diyebilirsiniz, fakat olay bu firmayı da ilgilendiriyor. EA yaptığı açıklamada, kendi dijital platformu üzerinden satın alınan Assassin's Creed: Unity ve FarCry 4 gibi oyunların, çalınmış kredi kartlarıyla alındığını ve bunu Ubisoft'a bildirdiğini belirtti. Bunun üzerine devreye giren Ubisoft, çalıntı kredi kartlarıyla alınan bütün oyunları satın alan kullanıcıların hesaplarından kaldırdı. Kredi kartı bilgilerini ele geçiren korsanların, kartları doğrudan kullanmak yerine, Origin üzerinden toplu oyun lisansları aldığını ve bunları paraya dönüştürmek üzere G2A ve kinguin gibi popüler oyun satış sitelerinde sattığı belirtiliyor. Çalıntı oyun anahtarı aldığından haberi olmayan kullanıcılar ise bu olayda mağdur olanlar arasında.

Lisansların satıldığı oyun siteleri, bu satıcılardan oyun almış kullanıcılara yeniden ve aynı oyunlardan vereceğini açıklasa da, kullanıcılar duruma bir hayli tepkili. Oyun dağıtıcı firmaların kendi platformalarındaki oyun fiyatlarını pahalı bulan kullanıcıların tercih ettiği bu tarz oyun satış sitelerine ise duyulan güven, yaşanan son olayla beraber sarsılmış durumda. Ubisoft'ta bu olaydan sonra Origin üzerinden oyunlarını kaldırarak, sadece Steam ve kendi platformu üzerinden satışlarına devam edecek.

YORUMLAR