Uranüs'ün Osuruk Gibi Koktuğu Ortaya Çıktı

Uranüs osuruk

Bilim insanları Güneş Sistemi’nin yedinci gezegeni Uranüs hakkında uzun süredir konuşulan bir gerçeği açıkladılar.

Yayınlanan yeni bilimsel çalışmayla birlikte Uranüs’ün osuruk gibi koktuğu doğrulandı. Çalışmada kokunun sebebi de belirtildi.

Uranüs osuruk 2

Pazartesi günü Nature Astronomy isimli akademik dergide yayınlanan “Detection of hydrogen sulfide above the Clouds in Uranus’s atmosphere”, yani “Uranüs’ün atmosferindeki bulutların üzerinde yer alan hidrojen sülfürün saptanması” başlıklı makalede, çalışmanın Uranüs'te hidrojen olup olmadığının tespit edilmesi adına yapıldığını vurgulandı. Atmosferde yer alan hidrojeni doğrudan tespit edebilmek adına ışık dalgaları kullanan araştırmacılar, yaptıkları yeni çalışmayla birlikte bazı eksik dalga boylarından yola çıkarak, Uranüs’te amonyak ve sülfür olduğunu kanıtladılar.

Oxford Üniversitesinde görevli bilim insanları Hawaii’de bulunan Gemini Gözlemevi’ni kullanarak öncelikle Uranüs’e çeşitli ışık dalgaları gönderdiler. Gönderilen ışık dalgalarından geri dönenleri bir araya getiren araştırmacılar, böylece gezgenin atmosferinde yer alan kimyasalları doğrudan gözlemleyebildiler. Gözlem sonucunda amonyak ve hidrojen sülfürün atmosferde yer aldığı doğrulanırken, bu gazların kaynağının ise gezegendeki buzullar olabileceğini söylediler.

Space.com isimli internet sitesine açıklamalarda bulunan makalenin başyazarları Patrick G. J. Irwin ise “Eğer talihsiz bir insan Uranüs’ün bulutlarının seviyesine inerse, çok hoş olmayan kötü kokularla karşılaşırdı. Tabi kokuları almadan önce boğulmadıysa…” açıklamasında bulundu.

Yapılan ummalı araştırmalardan sonra Uranüs’ün osuruk gibi koktuğunu kanıtlayan bilim insanları, Uranüs üzerinde yapılacak çalışmalar için önemli bir adım daha atmış oldular.