Uyarı! Sosyal Medyada Uçak Biniş Kartlarını Paylaşmayın

Uyarı! Sosyal Medyada Uçak Biniş Kartlarını Paylaşmayın

Hürriyet gazetesinin seyahat yazarı Uğur Cebeci'nin yaptığı uyarıya göre, sosyal medyadan paylaşılan uçuş kartı detayları, birçok bilet sahibinin canını sıkacak sorunlar yumağı oluşturabiliyor.

Köşe yazarı, paylaşılan bu tip resimlerde bilet detaylarının ve barkodlarının tamamen net bir şekilde görülmesinin, kullanıcı kimlik bilgilerinin çalınmasına ve kredi kartı detaylarına ulaşılmasına yol açabildiğine işaret ediyor.

Böyle bir detayı paylaşmak sadece bu kadarla da kalmıyor, yolcuların biriktirdikleri uçuş milleri de üçüncü şahıslar tarafından kullanılarak tekrar bilete çevrilebiliyor.

Uçak biletlerinin net fotoğraflarını paylaşırken, ad ve soyadınızı kapatmış olsanız bile barkodla kodlanmış olan belli bölümler çözümlenebiliyor ve önemli bilgilere ulaşabilmek mümkün oluyor. Sadece barkod kısmını çözümleyen kötü niyetli şahıslar, uçuşunuzu iptal edebiliyor ve bilet tarihini bile değiştirebiliyorlar.

Kısaca, uçuş biletlerinizi sosyal medyada paylaşmanın bedeli çok ağır olabiliyor. Bu bilgiler kullanılarak, yolcuya ait tüm planlanan uçuşlar, koltuk numaraları, bilet detayları, geçmiş uçuşlar bile görüntülenebiliyor. Bu biletler değiştirilebiliyor ve iptal edilebiliyor.

İnternetten Uçak Bileti Aldı, Hayatının Şokunu Yaşadı!

Gelecekte Uçak Seyahatlerini Bekleyen Yenilikler

YORUMLAR