Uygulama Geliştiriciler, Apple App Store Mağazasında Büyük Değişikliğe Hazır Olun

Uygulama Geliştiriciler, Apple App Store Mağazasında Büyük Değişikliğe Hazır Olun

2 milyona yakın uygulamanın indirilmeye hazır olduğu Apple App Store, uygulama geliştiriciler için büyük bir değişikliği fısıldıyor. Her ne kadar resmi bir uygulama mağazası olsa da kullanıcılarını bazen çileden çıkaran App Store daha iyi hizmeti hedefliyor.

Bu noktada pek de adil olmayan SEO taktikleri uygulayan ve mağazada milyonlarca uygulama arasında haksız yer kazanan uygulama geliştiriciler, paylarına düşen dersi de alacaklar. App Store bu tür haksız sınıf atlayan uygulamalardan uzun süredir kurtulmaya çalışıyor ve mağazasına çekidüzen vermeye çalışıyordu. Ancak son gelen haberlere göre Apple App Store uygulama mağazası kullanıcılarının gereksiz uygulamalar arasında boğulmasını ve istediklerini bulamadan bitap düşmelerini engelleyecek yeniliklerle geliyor.

Bu önemli yeniliklerden biri uygulama geliştiricileri oldukça ilgilendiriyor. Apple mağazada geliştiricilerin tuttuğu uygulamaları mutlaka 30 günde bir güncellemesini talep edecek. Eğer bu zaman dilimi içinde uygulamasına özen göstermeyen geliştirici olursa uygulama hemen App Store’dan kaldırılacak. Her hangi bir şekilde uygulamalarında SEO cinliği yapmış olan geliştiriciler de Apple’ın gazabından kurtulamayacaklar.

Apple aynı zamanda geliştiricilerden uygulama 50 karakterden az tutmalarını isteyecek. Son derece uzun uygulama isimlerine sahip ürünlere mağazada yer verilmeyecek. App Store'daki bu iyileştirmenin detaylarını soru yanıt olarak paylaşmamız gerekirse:

App Store'daki İyileştirme Geliştiricileri Nasıl Etkileyecek?

Bu süreç ne zaman başlayacak?

App Store'daki uygulamaların incelenme ve kaldırılma işlemi 7 Eylül 2016'da başlayacak.

Hangi tür uygulamalar etkilenecek?

App Store'daki tüm kategorilerdeki uygulamalar değerlendirilecek. (Söylenildiği gibi işlevsel mi, güncel mi vs.) 

Uygulamamda sorun bulunduğunda ne olacak?

App Store ekibi uygulamayı mağazadan kaldırmadan geliştiriciyle irtibata geçerek değişiklik yapması konusunda uyaracak.

Ne kadar sürede değişiklik yapmam gerekiyor?

Geliştiricilere uygulamalarını güncellemeleri için 30 gün müsaade edilecek. Bu süre içinde güncelleme gelmezse uygulama App Store'dan kaldırılacak. Bu arada açılışta kapanan uygulamalar App Store'dan anında kaldırılacak.

Uygulamam kaldırılırsa uygulamanın ismini başka bir geliştirici kullanabilecek mi?

App Store'dan kaldırılan uygulamalar geliştiricinin hesabından kaldırılmayacak. Bu sayede başka bir geliştirici aynı isimde bir uygulama yayınlayamayacak. 

Uygulamam kaldırılırsa mevcut kullanıcılar uygulamama erişebilecek mi?

Kaldırılan uygulamaya kullanıcılar erişmeye devam edecek. Servisler veya uygulama içi satın alımlar sorunsuzca sürecek. 

Kredi Kartsız Amerika App Store Hesabı Açma

Apple App Store, 2 Milyon Uygulamaya Ulaştı

YORUMLAR