Uygulama Pazarında iOS ve Android Arasındaki Açık Kapanıyor

Çin pazarına hakim olan Apple, Android’e karşı büyük bir avantaj elde etmiş görünüyor.

Uygulama Pazarında iOS ve Android Arasındaki Açık Kapanıyor

Apple’ın Çin pazarı hakimiyeti Android ve iOS uygulama ve akıllı telefon rakamlarını çok etkiledi. Apple, pazarda Android’e karşı büyük bir avantaj elde etmiş görünüyor.

Android’in son derece yaygın olmasına rağmen, uygulamalar bazında kazanç bilançoları iOS uygulamaların daha çok ciro yaptığını işaret ediyor. 2015 yılının ilk çeyreğinde Çin pazarına iyice hakim olan Apple iOS uygulama karlılık ve satış ölçümlerinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 70 daha karlı bir dönem geçiriyor.

Öte yandan Google Play Android uygulama mağazası daha fazla uygulama indirilen mağaza olma konumunu korurken Çin’in Apple’a yüzünü dönmesinden uygulama indirme sayısı olarak değil ama karlılık olarak oldukça darbe almış gibi. Google’ın Asya pazarı uygulama cirolarında yüzde 25’e yakın bir düşüş gözleniyor.

App Annie uygulama ölçümleme raporlarına göre; uygulama zenginliği açısından iOS uygulamalar adet olarak Android’e yaklaşamadı, uygulama niceliğinin Android tekelinde olduğunu belirtiliyor. Öte yandan ciro açısından tam tersini ölçümlenmiş.

Apple iPhone satışlarından ilk çeyrekte sadece Çin’de 16 milyar dolar ciro yapan Apple’ın, uygulama bakımından düz mantıkla Android’i geçiyor olması bir sürpriz değil. Çin’de dünya cirosunun yüzde 25’ini yakalayan Apple, market bazında da Android’e kafa tutuyor.

Bu arada önemli bir detay daha vermeden geçmeyelim. Apple iPhone ürünlerinin yüzde 60’nı Çin’e gönderdi. Dünya geri kalan yüzde 40’ı ile yetiniyor. Bu yüzden Apple uygulamalarının Android’i zorluyor olması da doğal görünüyor.

iOS İçin En İyi Platform Oyunları

Android Uygulamalarını Masaüstünde Çalıştırma

Google Play'e 12 Yeni Ülkeden Uygulama Geliştiriciler Katılıyor 

YORUMLAR