Uykudayken Cep Telefonunuzdan Mesaj Atıyor Olabilirsiniz!

Uykuda Cep Telefonu Mesajı Atıyor Olabiliriz

Uyumaya hazırlandığımızda ve uyurken cep telefonumuzun yanımızda olmasının zararlı olabileceğini hepimiz biliriz. Çünkü telefonumuz yanımızdaysa genellikle uyumadan önce telefonumuza bakarız ki bu durum uykumuzun gecikmesine ve uyku düzenimizin bozulmasına neden olur.

Uzmanların yaptığı yeni bir araştırma sonucunda, uyurken cep telefonumuzun yanımızda olmaması gerektiğini gösteren bir başka önemli sebep daha ortaya çıktı. Araştırma, uyurken cep telefonu yanında olan insanların, arkadaşlarına saçma mesajlar atabileceğini ve sabah uyandıklarında bu konuda hiçbir şey hatırlamayabileceğini ortaya koydu.

Kısa süre önce üniversite öğrencilerinin uyku alışkanlıkları üzerine yapılan bir çalışmada Villanova Üniversitesi’nden araştırmacılar, "Uykuda mesaj atma durumu, bir bireyin uyku halindeyken bir başkasına mesaj atması ya da bir mesaja yanıt vermesiyle ortaya çıkar." ifadelerine yer verdi.

Uyurken cep telefonunuza gelen bir bildirimin vızıltısı ya da titreşimi, tamamen uyanmış olmasanız bile cep telefonunuzu almanıza ve bir yanıt göndermenize neden olabiliyor. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin yüzde 25’i uykularında birisine mesaj attığını hatırlarken, yüzde 72’si sabah uyandığında hiçbir şey hatırlamadığını söyledi.

Uzmanlar uykuda mesaj atma durumunu, "Tehlikeli olmaktan çok utanç verici olabilir." diye tanımlıyor. Ancak bu durum tabii ki kime mesaj atıldığına ve mesajın içeriğine bağlı olarak değişebilir. Burada asıl endişe verici kısım, cep telefonlarına gelen mesaj bildirimlerinin insanların uykusunu bölmesi ve onları uyandırması. Dolayısıyla uyumadan önce telefonunuzu ulaşamayacağınız bir mesafede bıraktığınızdan emin olun ya da en azından cihazınızı sessiz moda almayı unutmayın.