Uyumadan Önce Elektronik Cihaz Kullanmak Ölüm Riski Taşıyor

Uyumadan Önce Elektronik Cihaz Kullanmak Ölüm Riski Taşıyor

Uyumaya çalışırken, elektronik cihazlarınızın ekranlarından bir şeyler okumaya çalışmanın uyku durumuna geçmeyi engellediği biliyordu. Ancak yeni yapılan bir araştırma durumun çok daha ciddi boyutlarda olabileceğini işaret ediyor. 

Elektronik cihazlardan bir şeyler okuyarak uyumaya çalışan insanlar ertesi gün uyandıklarında daha uykulu ve tedirgin oluyorlar. Massachusetts’de bulunan Brigham Kadın Hastanesi araştırması, geçen hafta tüm Amerika’da yayınlanan sağlık dergilerinde yer aldı.

Araştırma, uykuya daha hızlı dalabilmek için yapılan okuma çabalarının dizüstü, akıllı telefon, tablet gibi cihazlar kullanıldığında ertesi sabah için hiç de iyi izler bırakmayacağını kanıtlıyor. Bu tür bir aktiviteden sonra uyuyup uyandığınızda vücut daha yorgun oluyor, dikkatinizi toplayamıyor ve bu yüzden çevreye karşı daha algısı düşük bir şekilde güne başlıyorsunuz. İşin kötü yanı bu durumunuzu toparlamak saatler sürebiliyor.

Ekranlardan çıkan ışınların özellikle gece yetersiz ışıkta, beyinde melatonin seviyesini düşürdüğü, bu seviyenin uyku esnasında tekrar normal seviyeye gelmesinin mümkün olmadığı açıklandı. Bu yüzden sabah kalktığında metabolizma bu seviyeyi dengeleyebilmek için çalışıyor bu da yan etki olarak dikkat ve algı bozukluklarına yol açıyor.

Melatonin, epifiz bezinin pineolasit adı verilen hücrelerinden salgılanıyor ve biyoritmimizi dengeliyor. Bu salgıyı üreten Pineolasit hücreleri ise ışığa son derece duyarlı hücreler. Cihazlarımızdan gelen elektromanyetik dalga yoğunluğu arttıkça bu hücreler etkileniyor ve melatonin salgılanması azalıyor.

Bu yorgunluk ve dikkat bozukluğu trafikte ya da tehlikeli işler yapan insanların hatalar yaparak yaralanmalarına, hatta ölmelerine bile yol açabiliyor. 

Google'ın Sağlık Uygulaması Google Fit Yayınlandı

Bu Uygulama Yeni Doğan Bebeğin Sağlık Durumunu Biliyor

YORUMLAR