Uzay Asansörleri Yapmak Aslında İmkansız Değil

Uzun bir süredir tartışılan uzay asansörleri aslında o kadar da imkansız değil bilim insanları uzay asansörleri ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade ediyor. Ancak bu asansörün yapımında karşılarına birden fazla sorun çıkacak. İşte haberimizin detayları.

Spaceline olarak adlandırılacak bu proje sayesinde uzaya çıkma ve özelliklede Ay yüzeyine yerleşme konusundaki önemli bir masraf kısılmış olacak. Ancak asansörün Dünya ile Ay yüzeyi arasında bağlı olması bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Uzay asansörleri çekim gücünden etkilenebilir

Bildiğiniz üzere Ay yüzeyi ile Dünya arasında önemli bir çekim gücü bulunuyor. Bu çekim gücü hem Ay'ın Dünya çevresinde dönmesini sağlıyor hem de Ay'ı Dünya ile tamamen bağlantılı bir hale getiriyor.

Uzay asansörleri kullanımı ise Dünya'dan roketlerle ayrılan astronotların kullanımı üzerine odaklı. Yerçekiminin ve atmosferik basıncın tamamen bitmesi ile başlayan uzay asansörü ay yüzeyine varana kadar bu şekilde devam ediyor. Ayrıca asansörde bulunacak güneş panelleri sayesinde enerji problem ise tamamen ortadan kaldırılmış olacak.

Bu araştırma Columbia Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından, ArXiv’de yayınlandı ve önemli bir ses getirmeyi başardı. Her ne kadar yakın gelecek olmasa bile orta vadede uzay asansörü yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Peki sizce de bu uzay asansörü uzay çalışmaları için büyük bir fayda sağlayacak mı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.