Uzay Asansörü Prototipi Tanıtıldı

Uzay Asansörü Prototipi Tanıtıldı

Evet, yanlış duymadınız! Uzaya asansörle çıkma fikri artık bilim kurgu senaryolarıyla sınırlı kalmayacak. Yakında bu hayal gerçek oluyor, buna hazır mısınız? 

Bangkok’ta düzenlenen bir etkinlikte, uzay asansörünün prototipini tanıtıldı. Daha önce Penn State Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar sonucu elmas nanolif adı verilen insan saçından 20 kat daha ince ve oldukça sağlam olan bir elmas türü üretilmişti. Dünya’yı uzaya bağlayacak olan asansörün yapımında, bu dayanıklı maddenin kullanılacağı belirtildi.

Etkinlikte sunum yapan Japon üniversite öğrencileri, uzay dışına çıkmanın yarattığı yüksek maliyetin artık önüne geçileceğini söyleyerek projenin önemine değindiler. Ayrıca astronotların, arızalanan uydu veya uzay araçlarını tamir etmek için yeni bir roket ile fırlatılmadan bu asansörden faydalanacak olması, projenin sağladığı diğer avantajlar arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz ay asansörün inşasına başladığını duyuran Obayashi Corporation firmasına göre, 2050 yılına geldiğimizde asansörü kullanmamız mümkün olacak. Bunun için 33 sene bekleyecek olmak biraz üzücü. Ancak, bu hayalin gerçek olacağı ve inşaatının devam ettiğini görmek bile heyecan verici, kabul edelim.

Türk Halkı Uzaya Göç Etmekte Oldukça Kararlı Görünüyor

Uzayda Kurulacak Ülke Asgardia için İlk Ciddi Adım Atılıyor

YORUMLAR