Uzay Madenciliği Yapan İlk Dolar Trilyoneri Olacak

Uzay Madenciliği

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük yatırım bankalarının başında gelen Goldman Sachs, uzay madenciliği hakkında açıklama yaptı.

Goldman Sachs, uzayda başıboş dolaşan asteroitlerin işlenmesiyle trilyon dolarlar kazanılabileceği ve ilk dolar trilyonerinin uzay madencisi olacağını söyledi.

Uzay Madenciliği 2

Uzay madenciliği, uzun yıllardır gündeme geliyor ve Dünya’nın kurtuluşlarından biri olarak gösteriliyordu. Tonlarca değerli maden içeren asteroitlerin işlenmesi ve işlenen madenlerin Dünya’ya geri getirilmesiyle oluşturulacak bir madencilik ağının, insanoğlunun ihtiyaçlarını karşılayabileceği dile getiriliyordu. Ekonomimizi kökünden değiştirecek uzay madenciliği hakkında bir açıklama yayınlanan Goldman Sachs, asteroitlerden maden getirmeyi başarmanın, dünyadaki her işten daha karlı olacağını kaydetti. Yatırım bankası, bu işe adım adan ilk kişi veya kişilerin gezegenimizin ilk dolar trilyoneri olacaklarının altını çizdi.

Uzay madenciliği konusundaki en kapsamlı çalışmalar, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılıyor. NASA, uzaya gönderdiği araçlarla değerli madenler içeren asteroitleri araştırıyor. Bugüne kadar değerli maden içerdiği tespit edilen asteroitlerdeyse 10 bin katrilyon dolar değerinde maden bulunduğu söyleniyor. 10 bin katrilyon değerinde bir asteroidin işlenip Dünya’ya getirilmesinin ise bütün ekonomiyi alt üst edeceği vurgulanıyor. Halihazırda bütün ekonominin 73,7 trilyon dolar değerinde olduğu düşünülürse, tek seferde yapılacak bu transfer, devasa bir enflasyona sebep olabilir.

Bugüne kadar nikel, demir ve altın gibi değerli maddeleri barındıran uzay cisimlerine araç göndermek için birçok kez deneme yapan NASA başarılı olamamıştı. Bugüne kadar bir gök taşından Dünya’ya sadece bir kez materyal getirilebildi. Japonya Uzay Ajansı’nın Hayabusa uzay aracı, 2010 yılında 25143 Itokawa asteoidinden Dünya’ya birkaç parça toz ulaştırabilmişti.

YORUMLAR