Uzay Ülkesi Asgardia Türkiye’ye Geliyor

Uzay Ülkesi Asgardia, Türkiye’ye Geliyor

2016 yılında Azeri asıllı Rus bilim insanı Igor Raufovich Ashurbeyli tarafından kurulan ve internet üzerinden vatandaşlık başvurusu yapılabilen bir uzay ülkesi olan Asgardia, 7 Eylül Pazar günü İstanbul’da bir toplantı düzenleyecek.

İsmini İskandinav mitolojisinde gökyüzünde tanrıların yaşadığı bir şehir olan Asgard’dan alan Asgardia, son yılların en ilginç girişimlerinden bir tanesi. Projenin arkasında ise bir Azerbaycan Türkü olan Rus iş insanı Igor Raufovich Ashurbeyli bulunuyor.

Asgardia toprakları, dünyanın etrafında dönen 2,8 kilogram ağırlığında bir uydu. Bu uyuda, vatandaşlık için başvuranların bilgilerinin ve fotoğraflarının bulunduğu 512 GB’lık bir sabit disk yer alıyor. 

asgardia

Ülke olmak için Birleşmiş Milletler ile resmi sürecini de yürüten uzay ülkesinin şu anda 300 bine yakın vatandaşı bulunuyor. Ayrıca dünyada en çok Asgardia vatandaşı da İstanbul’da yaşıyor. Merak edenler, Asgardia’nın internet sitesini ziyaret ederek en çok vatandaşlık başvurusunun yapıldığı ülkeleri görebilir. 

7 Ekim Pazar günü saat 14:00’da İstanbul’da bir toplantı düzenleyecek olan Asgardia, etkinliğe Türkiye’deki tüm vatandaşlarını davet etti. Asgardia’nın İdari Başkan Yardımcısı Lena De Winne’nin katılacağı etkinlik, ilk Asgardia D3 Türk Bölgesi İstanbul toplantısı olacak.

Temel mottosu “Uzayda Barış” olan Asgardia, günümüzdeki uzay kanunu ile ilgili oluşan sorunların günümüz uluslararası kanunları ile çözülemediğini söylüyor. Uzayın yalnızca barışçıl amaçlarla kullanılması gerektiğini belirten ülkenin asıl amacı ise uzayda askeri olmayan ve herkese açık bir bilim tabanı oluşturulması. 

Asgardia hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!