Uzay ve Havacılık Organize Sanayi Bölgesi Projesi Hayata Geçiyor

Uzay ve Havacılık Organize Sanayi Bölgesi Projesi Hayata Geçiyor

Türkiye'nin uzay ve havacılık alanında ihtiyaç duyduğu projelerin gerçekleştirilmesi planlanan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için ilk kazma vuruluyor. Böylece Türkiye'nin uzay yatırımları için ilk somut adımlardan biri daha atılmış oluyor.

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB) Bölge Müdürü İbrahim Keskiner, kurulacak yeni sanayi bölgesi hakkında ilk bilgileri verdi. Arazi üzerindeki kamulaştırma işlemlerinin bittiğini ve çeşitli başka tapu işlemlerinin de bitmek üzere olduğunu söyleyen Keskiner, "Bürokratik işlemlerin yanı sıra arazinin yapılaşmaya esas olacak tesviye çalışmaları (kazı-dolgu) ekim ayının sonunda başlayacak. 2017 yılı nisan ayından itibaren de altyapı iş ve hizmetlerini içeren yol, içme suyu, atık su, yağmur suyu, elektrik, haberleşme sistemi, doğalgaz, arıtma tesisleri, Ova Çayı ıslah kanalı gibi çalışmalar başlayacak. Fabrika inşaatına başlamak isteyen sanayiciler, 2017 yılı nisan ayından itibaren çalışmaya başlayabilecekler. Altyapı çalışmalarının 1. etap bölümünün tamamlanması için ise 18 aylık bir süre öngörülüyor." dedi. 

HAB'da tasarım, üretim ve mühendislik hizmetlerinin birleşeceğine işaret eden İbrahim Keskiner, firmaların başarısı için klasik OSB yaklaşımından farklı bir yaklaşımı benimsediklerini belirtti. Keskiner, OSB olarak, firmaların daha çok katma değeri nasıl yaratabileceklerine, ihracat, ileri üretim teknikleri ve pazarlama kabiliyetlerini desteklemek için ne gibi çalışmalar yapılabileceğine kafa yorduklarını söyledi. 5 milyar dolar ciro hedefleyen, uzay ve havacılık üzerine çalışmalar yapan birçok mühendislik şirketini bir araya getirmeyi amaçlayan proje, Türkiye'nin bu konuda daha hızlı ilerlemesine ön ayak olacak. 

Uzaya Kaçmak İsteyen Türk Sayısında Artış Kaydedildi

Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor, Çok Yakında Uzayı Biz de Keşfedeceğiz

Türkiye ile Japonya Uzay Anlaşması İmzaladı

YORUMLAR