Uzay Yolculukları ‘Kozmik Kanser’ Sebebi Olabilir

Uzay Yolculukları ‘Kozmik Kanser’ Sebebi Olabilir

ABD’li bilim insanları, fareler üzerinde yaptığı deneylerde kozmik ışınların hücrelere verdiği zararın sanılandan 2 kat daha fazla olduğunu gözlemledi. Bu durum, insanoğlunun uzay yolculuğunda karşılaşacağı en büyük engellerden bir tanesi olabilir.

Bilim insanları, kozmik ışınların farelerdeki tümörler üzerindeki etkisini inceleyen bir deneye imza attı. ABD’deki Las Vegas Üniversitesi’nde görev yapan Frank Cucinotta ve Eliedonna Cacaonat, inceleme sırasında kozmik ışınların tümörlü hücreleri etkilediği gibi, sağlıklı hücreleri de etkilediğini ortaya koydu.

İkincil hücrelerin DNA’larına zarar vererek bu hücreleri de kanser hücrelerine çevirebildiğini fark eden ekip, hayvanların uzayda kansere maruz kalma riskinin sanılandan 2 kat fazla olduğu açıkladı.

Raporda, yıldız patlamalarından ve kara deliklerden çıkan atom ve atom altı parçacıklarından oluşan kozmik ışınların, katarakt gibi göz hastalıklarına neden olabileceği ifade edildi. Bununla birlikte, kozmik ışınların sinirlere zarar verebileceği ve kan dolaşımında bozulmalara neden olabileceği de açıklandı.

Dünyayı saran atmosfer tabakası, yer küreyi bu gibi zararlı ışınlara karşı koruduğu için bu tabakayı aşarak uzaya yolculuk yapan astronotlar Dünya'dakinden olduğundan çok daha yüksek seviyede radyasyona maruz kalabiliyor.

Yapılan araştırmalar, insanların kansere yakalanma oranının hayvanlara kıyasla daha az olduğunu gösteriyor. Buna rağmen araştırma sonuçları, insanoğlunun uzay yolculuğundaki en büyük engellerden bir tanesi olabilir.

YORUMLAR