Uzay Yolculukları Ne Zaman Düşük Maliyetli Olacak?

Elon Musk tarafından kurulan ve uzay alanında sınırları zorlayan çalışmalar yürüten SpaceX şirketi, belki de uzay turizmi için düşük fiyatın adresi olabilir.

Uzay alanında kurulan şirketlerin neredeyse tamamı büyük vizyonlar belirliyor. Bu vizyonlar genellikle Mars gibi gezegenleri dünyaya çevirmek tarzında uçuk fikirler olabiliyor. Ancak görünen o ki şimdilik uzay çalışmaları daha çok turistik amaçla yapılacak. İşte haberimizin detayları.

Maldivler gibi çeşitli adalara yapılan turistik geziler, büyük maliyetlere sebep olabiliyor. Bunun en önemli nedeni ise uçak masrafı ve konaklama ücreti. Benzer şekilde uzay yolculukları da uzay aracının maliyeti ve içerisinde sizlere sunacağı konfor yüksek fiyatlı olmasına neden oluyor.

Uzay yolculuklarında düşük fiyat SpaceX ile gelebilir

Elon Musk tarafından kurulan ve uzay alanında sınırları zorlayan çalışmalar yürüten SpaceX şirketi, belki de uzay turizmi için düşük fiyatın adresi olabilir. Falcon Heavy roketleri ile birlikte, maliyeti büyük oranda düşürmeyi başaran bu şirket, ilerleyen yıllarda politikasını yine benzer alanlarda devam ettirecek.

Uzay araçlarının maliyetinin düşmesi ve yakıtların daha ucuz hale getirilmesi, yine uzay turizmini düşük fiyatlı hale getirecek etkenlerden birisi olacaktır. Şu an için uzay aracı yakıtları konusunda seçenek son derece az. Şirketler daha ucuz bir yakıt için bilim insanları ile ortak çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

Tüm bu koşullar değerlendirildiğinde önümüzdeki 20 yıl içerisinde uzay turizmi maliyetlerinin çok yüksek seviyelerde seyredeceğini söyleyebiliriz. Daha sonraki zamanlarda ise daha düşük fiyatlar ortaya çıkacaktır. Peki sizce uzay turizminin daha düşük fiyatlı olması nelere bağlı. Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

YORUMLAR