Uzay Yolu'ndaki Lazer Silahlarının Gerçeğini Yapıyorlar!

Uzay Yolu'ndaki Lazer Silahlarının Gerçeğini Yapıyorlar!

İlk olarak 1960'lı yıllarda gösterime giren televizyon dizisi Uzay Yolu ya da orijinal adıyla Star Trek oldukça sıradışı teknolojileri bize tanıtmıştı. Bilim kurgu alanında devrim yapan dizi günümüzden tam 50 yıl önce gösterime girmiş olsa da halen dizideki birçok teknolojiyi günlük hayatımızda kullanamıyoruz. Fakat yine de çalışmalar sürüyor ve Uzay Yolu'ndaki birçok teknolojinin gerçeğe dönüştürülebilmesi için çabalanıyor. Hatta Çin^de yapılan testlerde atomik boyutlarda ışınlanmanın gerçekleştirildiği iddia edilmişti.

Işınlanma İçin Yeni Bir Adım

Uzay Yolu'ndaki ışınlanma teknolojisinin ardından sıra dizide kahramanlarımız Kaptan Kirk, Mr. Spock ve ekibinin kullandığı Phaser adlı lazer silahına geldi. 8 Eylül 1966'da gösterime giren dizinin 50. yılını kutlamak için hazırlanan "Building Star Trek" adlı belgeselde gösterilmek üzere Phaser'ın bir prototipi üretilmeye çalışılıyor. Projenin başında ise Lockheed Martin adlı lazer teknolojileri araştırma merkezinin deneyimli bilim adamlarından olan Rob Afzal ve ekibi yer alıyor.

Geliştirilmekte olan lazer silahı aslında daha önceden kullanılan bir teknolojinin daha küçük boyutlara indirilmiş bir hali olacak. Hatırlanacağı üzere Amerika daha önceden havadaki füzeleri imha edebilen ve HEL olarak adlandırılan özel bir lazer silahının testlerini başarıyla tamamlamıştı. İşte geliştirilecek Phaser prototipi de bu teknolojiyi temel alıyor.

HEL lazer savunma sistemi yüksek yoğunluktaki lazeri havadaki füzeye odaklayarak füzenin hızlı bir şekilde ısınmasını ve havada infilak etmesini sağlıyordu. 1.5 km mesafeden bu işi gerçekleştirebilen HEL'in çalışabilmesi için büyük bir enerjiye ihtiyaç duyuluyordu. İşte Rob Afzal ve ekibinin karşılarındaki en büyük mücadele de bu durum olacak. Bu kadar yüksek enerjiyi sağlayacak bir jeneratörü küçük bir lazer silahının içine yerleştirmek gerçekten zor bir iş. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda bir kamyon kasasına sığacak bir jeneratör geliştirilse de önümüzdeki dönemde bu jeneratörün boyutlarını küçültebilmek için uğraş verilecek.

Hatırlanacağı üzere bilgisayarlar da ilk çıktıklarında bir oda büyüklüğündeydiler. Şimdi ise elimizdeki cep telefonları ilk bilgisayarlara göre çok daha küçük boyuttalar ve çok daha yetenekliler. Yani teknoloji geliştikçe Phaser ve benzeri bilim kurgu öğelerinin gerçeğe dönüşmesi muhtemel.

YORUMLAR