Uzaya İnsan Göndermek İçin Tasarlanan Roket Neredeyse Hazır

Uzaya İnsan Göndermek İçin Tasarlanan Roket Neredeyse Hazır

Amerikan Ulusararası Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dünyanın en güçlü roketinin ikinci denemesini de başarıyla tamamladı ve yeni roket neredeyse uzaya çıkmaya hazır.

NASA'nın Mars projesinde kullanmayı planladığı dünyanın en güçlü roketi 2015 Mart ayında ilk kez test edilmiş ve roket bu testten başarıyla geçmişti. Aradan geçen süre boyunca rokette bir takım geliştirmeler yapan NASA, roketin ikinci ve son testini de geçtiğimiz gün Utah çölünde yaptı. Son testinden de başarıyla geçen roket, uzayın derinliklerine insan göndermek için neredeyse hazır.

Geçtiğimiz yıl roketin 90 Fahrenhayt'ta nasıl performans verdiğini gözlemlemek için ilk testi yapan NASA, yaptığı ikinci ve son testinde roketin daha yüksek ısılardaki performansını ve fırlatma sonrası soğuma performansını ölçtü. Roketin Uzay Fırlatma Sistemi için tasarlanan güçlendirici motor test kapsamında iki dakika boyunca çalıştırıldı ve 46 metrelik bir model kullanıldı. Test edilen yeni roket güneş sisteminin en uzak noktalarına astronotları taşımak üzere dizayn ediliyor. Öte yandan testten geçen yeni roketin 2018 yılında ilk kez uzaya fırlatılması bekleniyor. 

18 milyon dolar bütçe ile geliştirilen şu anki roketin toplam maaliyetinin 2025 yılında 35 milyon dolara kadar çıkması bekleniyor. 64 metre yüksekliğe ulaşacak olan roket toplam 70.000 kg kapasiteye erişebilecek.

Kara Deliklerin Yıldızları Nasıl Yok Edebileceğinin Videosu Yayınladı

Dünyamıza Oldukça Yakın Bir Kara Delik Keşfedildi


YORUMLAR