Uzayda 3 Boyutlu Yazıcıdan Alet Üretildi

Uzayda 3 Boyutlu Yazıcıdan Alet Üretildi

3 boyutlu yazıcılar 2014’ün en önemli gelişmelerinden. Çeşitli malzemelerle istenilen eşyayı oluşturmaya yarayan teknoloji, gelecekte hayatımızın her alanına girecek. Dünya’da gelişe dursun, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 3 boyutlu yazıcıyla ilk üretim yapıldı.

Uzayda bir ilk olan 3 boyutlu eşya oluşturma, istasyon astronotlarından Butch Wilmore tarafından yapıldı. Yapılan ilk obje ise mekanik bir el aleti. Dünyadan gönderilen dijital taslağı, 3 boyutlu yazıcı da hazırlayan Wilmore, bunun için özel tasarlanmış bir 3B yazıcı kullandı. Uzay koşullarında yer çekiminin olmaması yüzünden, Dünyada kullanılan yazıcılar uzayda istenileni veremiyor. Bunun için özel olarak tasarlanan ve modifiye edilen yazıcı görevini başarıyla yerine getirdi.

Astronotlara malzemenin Dünyadan gönderilmesi yerine, uzayda üretiminin verimli olup olmayacağı şu sıralar araştırmacıların ana konularından. Ay’da koloni kurulması veya Mars’a gidilip orda kalınması halinde, astronotların yanlarında 3 boyutlu yazıcılar götürmesi düşünülüyor. Bu sayede oradaki malzemeyi kullanarak, Mars yüzeyinde yapılar inşa edilebilecek veya daha esnek, birbirine dönüştürülebilir eşyalarla daha az materyal uzaya fırlatılmış olacak. Bu da daha az yakıt maliyeti ve yerden tasarruf demek. Bu da 3 boyutlu yazıcıların sadece uzay araştırmalarında bile ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

Güney Kore'ye Ait Nükleer Santral Hacklendi!

YORUMLAR