Uzayda Bir Silah Ateşlerseniz Ne Olur? Sonuçlar Hesaplandı.

Uzayda ateşli silahlar kullanmanın getireceği sonuçlar araştırıldı ve açıklandı.

Uzayda Bir Silah Ateşlerseniz Ne Olur? Sonuçlar Hesaplandı.

Uzayda pek çok tehlike var. Sapkın kuyruklu yıldızlar,  minik gök cisimler, güneşin yakıcı UV ışınları ve belki de uzaylılar. Bu tehlikelerden korunmak için silah kullanmak zorunda kalsanız sonuçları ne olabilirdi? Uluslararası Uzay İstasyonu baz alınarak bir araştırma yapıldı. 

Yapılan araştırmalar uzayın vakum gücünün bir merminin hareket etmesini engellemeyeceğini ortaya koyuyor. Her hangi bir tabanca ya da tüfek kullanmanız oldukça olası çünkü bu mekanik araçların çalışmak için oksijene ihtiyaçları yok. Kurşunlar ve mermi kovanları da basınçtan etkilenmiyorlar. Bütün bu şartlar uzayda bir silah taşımanıza olanak veriyor, ancak iş bunu kullanmaya gelince tamamen değişiyor. 

Astronot elbiseniz izin verir de eğer silahı ateşleyebilirseniz, bir merminin tam hedefini bulma olasılığı hiçbir dış etken olmadığı için çok daha yüksek. Ancak bulunduğunuz ortamın hızıyla merminin hızı arasında bir fizik denklemi mevcut. Örneğin Uluslararası Uzay İstasyonu saatte 27 bin kilometre hızla yörüngede dönüyor. Bu saniyede 7 kilometreden fazla bir hıza denk geliyor. Bir kurşun bu noktadan sıkılırsa; namludan çıkış hızı saniyede 200 km olacağı için hedefi bulması dış etkenlere maruz kalmasa da zor gibi görünüyor.

Öte yandan geri tepme kat sayısını da hesaplamak gerekiyor. Her silahın bir geri tepme şiddeti olduğunu biliyoruz. Yerçekimi varken bu bizi fiziksel olarak çok etkilemese de, yerçekimsiz ortamda namludan çıkış anındaki ileri doğru olan tepkime bizi aynı şiddette geriye doğru fırlatabiliyor. Astronot giysisi ve astronot, ne kadar ağır olursa olsun momentum 2 taraflı çalışıyor. Geri tepmenin şiddeti astronotu da uzaya fırlatabiliyor. 

Dünyayı Bir de Uzay İstasyonundan Seyredin

YORUMLAR