Uzayda Kurulacak Ülke Asgardia için İlk Ciddi Adım Atılıyor

Uzayda Kurulacak Ülke Asgardia için İlk Ciddi Adım Atılıyor

Dünya tarihinin uzayda kurulacak ilk ülkesi olmaya aday Asgardia daha önce Fransa’nın başkenti Paris’te çeşitli milletlerden oluşan bir bilim insanı heyeti tarafından tanıtılmıştı. Asgardia’yı hayata geçirmek için oluşturulan proje kapsamında, ilk ciddi adım atılıyor. Bu bağlamda Asgardia’nın ilk uydusu bu yaz aylarında yörüngeye fırlatılacak.

Adını İskandinav mitolojisinden Asgard’dan alan yapay ülke Asgardia’nın resmi internet sitesinden uzayda kurulacak ülke için vatandaşlık başvurusu yapılabiliyor. Vatandaşlık başvuru sayısının 100.000’i geçtiği durumda uluslararası anlaşmalar kapsamında Asgardia Birleşmiş Milletlere devlet statüsü almak için başvuru yapabilirken, resmi internet sitesinden 500.000 başvuru alındığı açıklandı.

Ayrıca Asgardia projesinin liderlerinden Rus bilim adamı Igor Ashurbeyli, Asgardlı olmak isteyen insanların yeryüzünde tabi oldukları vatandaşlıktan vazgeçmeleri gerekecek dedi. Buradan Asgardia’nın çifte vatandaşlık statüsüne de imkan tanımadığını anlıyoruz. Ayrıca artık yeryüzünü unutun şeklinde de yorumlanabilir.

İnternet sitesinde verilen bilgiye göre Asgardia Dünya’yı meteor, uzay çöpü gibi tehditlere karşı da koruma görevini üstlenecek. Asgardia’nın yeryüzündeki hukuk kurallarından da tamamıyla bağımsız olacağı ileri sürülüyor. Asgarida için ilk etapta 100.000 vatandaşın kabul edileceği belirtildi. İlk uydusunu bu yaz göndererek projeyi hayata geçirme konusundaki ciddiyetini ortaya koyan ekibe karşı uluslararası kamuoyunun tepkisi de merak konusu.

Uzay Ülkesi Asgardia'nın Ulusal Bayrağını Siz Seçin

40 Yıldır Çözülemeyen Uzaylı Sinyali Sonunda Açıklığa Kavuştu

NASA Uzayı Ateşe Vermeyi Planlıyor!

YORUMLAR