Uzayda Yaşamın Temel Taşları Bulundu

Uzayda Yaşamın Temel Taşları Bulundu

Gök bilimciler, uzayda yaşamın temel taşı kabul edilen organik moleküller keşfettiler. Dünyadan 450 milyon ışık yılı ötede bir yıldızın etrafında yaşamı oluşturan tüm moleküller bir arada duruyorlar.

Massachusetts'teki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi gök bilimcileri, 450 ışık yılı uzaklıktaki Taurus takımyıldızında yer alan 'MWC 480' adlı yıldızın çevresindeki toz ve gaz bulutunda yaşamın yapı taşlarını oluşturan kimyasal maddeler bulduklarını açıkladı.

Bulunan organik moleküller hidrojen siyanür (HCN), metil siyanür (CH3CN) ve siyanoasetilen (HC3N) olarak tanımlandı. Hidrojen siyanüre başka yıldız sistemlerinde de rastladıklarını belirten gök bilimciler daha karmaşık olan diğer iki molekülü uzayda ilk kez gördüklerini kaydetti.

Yaklaşık 1 milyon yaşındaki yıldızın Güneş'in 1,8 katı kütleye sahip olduğu ifade ediliyor. Yıldızın kütlesinin yüzde 20'sini çevresindeki toz ve gaz bulutu oluşturuyor.

Bu yapı taşları nasıl yaşam oluşturuyor?

Gök bilimciler, güneş sistemimizin, sahip olduğu gezegenler ve su içermesi açısından uzayda tek olmadığını bildiklerini, ancak şimdi organik kimya açısından da benzerleri olduğunu öğrendiklerini ifade ettiler. Henüz genç bir yıldızken Güneş'te de aynı kimyasal tepkimeler meydana gelmiş olduğunu ifade eden gök bilimcileri, Dünya'da yaşamı başlatan organik moleküllerin, evrende başka yerlerde de bulunduğunun kanıtlandığını savunuyorlar.

Teori şöyle devam ediyor, MWC 480'in çevresindeki organik moleküllerden bazıları bu yıldızın yüzeyine inecek, diğer kısmı ise gezegenler arası uzaya savrulup başka yıldızlar, asteroidler ve kuyruklu yıldızlara düşecekler ve yaşam oluşturacaklar. 

Öte yandan, geçen yıl yapılan bir araştırmada, aşırı ısı ve basınç uygulanarak hidrojen siyanür (HCN) ve hidrojen sülfür (H2S) moleküllerinden nükleik asitlerin (RNA) öncülleri elde edilmişti. RNA ve DNA gibi kendini kopyalayan moleküller, yaşamın temel taşı kabul ediliyor.

 NASA Gezegenlerarası İnternet Geliştiriyor

NASA Mars'a Helikopter Gönderecek

NASA Uydudan Vazgeçti, Titan'a Denizaltı Gönderecek

YORUMLAR