Uzaydan Geldiği Söylenen Sinyaller Aslında Yeryüzünden Geliyormuş

Uzaydan Geldiği Söylenen Sinyaller Aslında Yeryüzünden Geliyormuş

Rusya'da dünya dışı yaşam formlarına dair araştırmalar yapan ve uzayı gözlemleyen bir radyo teleskop, hafta başında hepimizi çok heyecanlandırmıştı. Dünya'ya 95 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir bölgeden geldiği düşünülen sinyallerin aslında hikayesi hiç de düşündüğümüz gibi değilmiş.

İlk olarak Ars Technica web sitesinde yayınlanan ve 95 ışık yılı uzaklıktaki HD164595 kod isimli yıldızdan geldiği tespit edilen bu sinyal hakkında, bugün resmi bir açıklama yayınlandı. SETI tarafından yapılan açıklama biraz komplo teorisi gibi sanki.

Dünya dışı bir uygarlıktan veya başka bir gezegenden gelen mesajların varlığının saptanması ve saptanması halinde incelenmesi amacıyla 1971’de NASA tarafından başlatılan bir proje olan SETI laboratuvarları, uzaylılarla “ilk teması” yakalayabilmek için yıllardır gökyüzüne bakıyor ve dinliyor.

Yeni gelen sinyal hakkında yapılan açıklamada SETI sinyalin yeryüzü kaynaklı olduğunu işaret ediyor. Bildiride “enteresan bir radyo sinyalinin yıldız sistemi HD164595 takım yıldızı yönünden geldiğine dair kanıtlar çok inandırıcı değil, büyük olasılıkla sinyalin kaynağı yeryüzü olabilir” ifadesi kullanılıyor.

SETI’nın bu açıklaması bazı astronomlarca oldukça alay konusu olmadı değil. Kimi astronom olayda FBI ve CIA kaynağı olabileceğini söylerken, kimilerinde uzaylıların çoktan yeryüzüne gelmiş olabileceğine ve sinyali buradan geldikleri yıldıza göndermiş olabileceklerine işaret etti. Bu arada bu oayın arkasında Elon Musk'ın olabileceğini iddia edenlerde var.

Sinyal hakkında hala somut bir karara varılabilmiş değil. 

Uzaylıların Dünyaya Bir Sinyal Göndermiş Olabileceği Kesinleşti

YORUMLAR