Uzmanlardan 'Instagram Şifrelerinizi Değiştirin’ Uyarısı

Uzmanlardan 'Instagram Şifrelerinizi Değiştirin’ Uyarısı

Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, "Dünya genelinde 7-8 milyon Instagram hesabı hackerlar tarafından ele geçirilip içerikleri ifşa edildi. Kullanıcılar, bu tip platformlarda şifrelerini düzenli olarak değiştirsin." dedi.

Bilgi Güvenliği Derneği (BGD) Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de bilgi teknolojileri ve iletişim sektörünün hızla büyüdüğüne işaret ederek, bu yıl geniş bant internet abone sayısının geçen yıla oranla yüzde 24,3 arttığını, mobil abone sayısının 75,7 milyona ulaştığını bildirdi.

Türkiye'nin 1 Nisan 2016'da 4,5G ile yüksek hızlı internet kullanımına geçtiğini anımsatan Atalay, Mart sonu itibarıyla toplam internet kullanıcı sayısı açısından Türkiye'nin dünyada ilk 20 ülke arasında yer aldığını kaydetti.

Instagram'ın 2010'da ilk yayınlanmaya başladığı andan itibaren hızla yükselen bir sosyal ağ olduğuna dikkati çeken Atalay, bu ağın geliştirildiği ve ilk yayınlandığı ülkenin ABD olduğunu dile getirdi.

Atalay, dünya genelinde 700 milyondan fazla aktif Instagram hesabının olduğunu, 7-8 milyon kullanıcının hesaplarının hackerlar tarafından ele geçirilerek içeriklerinin ifşa edildiğini belirterek, "Bu durumdan Türkiye'deki Instagram kullanıcılarının ne kadar etkilendiği henüz belli değil, tedbirli olmakta fayda var. Kullanıcılar, bu tip platformları gereğinden fazla kullanmasın, buralarda önemli bilgi ve belgelerini paylaşılmasın, şifrelerini düzenli olarak değiştirsin." dedi.

Türkiye'nin Instagram'ı en yoğun kullanan ilk 10 ülke arasında yer aldığını ifade eden Atalay, yaklaşık 20 milyon aktif Türk kullanıcının bu sosyal medyada yer aldığını kaydetti.

Instagram Hesaplarının Hacklenme Oranı Artıyor

Geçtiğimiz günlerde Instagram yazılımındaki bir açık, onaylı kullanıcıların e-posta adreslerinin ve cep telefonlarının bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmesine neden olmuştu. Bir grup hackerın çaldığı bilgileri Doxagram adı verilen yerde 10 dolara sattığı belirtiliyor.

Benzer şekilde Selena Gomez’in Instagram’ı kısa bir süre önce siber korsanlar tarafından hacklenmişti. Daha sonra hackerlar Gomez'in eski erkek arkadaşı Justin Bieber’in birkaç çıplak fotoğrafını hesaptan yayınlamıştı. İstatistiklere göre 6 milyondan fazla Instagram kullanıcısının hesap bilgileri bilgisayar korsanları tarafından çalınmış.

Sosyal medyadaki tehlikeleri göz önüne alırsak, şifrelerinizi güncel tutmanız güvenliğinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Hackerler, Çaldıkları Instagram Hesaplarını Satışa Sundu!

Selena Gomez'in Instagram Hesabı Hacklendi, Justin Bieber'ın Uygunsuz Fotoğrafları Ortaya Çıktı!

Instagram Hikayeleri Web'e Geliyor

YORUMLAR