Üzülmeyin, Hiçbir IQ Testi Gerçek Zekayı Ölçebilecek Kadar Zeki Değil

Üzülmeyin, Hiçbir IQ Testi Gerçek Zekayı Ölçebilecek Kadar Zeki Değil

Herkesin garip bir şekilde merak ettiği, tatmin edici bir cevap bulabilmek için çaktırmadan gizli saklı internet köşelerinde kendine uyguladığı o IQ testleri var ya? Onların hiçbir şekilde gerçek zeka değerinizi ölçemediğini biliyor muydunuz?

Stanford Üniversitesi Psikologları yaptıkları bir araştırmaya göre, hiçbir IQ testi kesin ve net bir sonuca varmıyor. Yapılan araştırma kadınların ve erkeklerin yaş-akıl oranlarının sabit bir  zeka testiyle ölçülemeyeceğini ortaya koyarken, kadınların olgunlaşma sürecinin erkeklerden daha hızlı olmasından dolayı daha zeki olduklarının da altını çiziyor. Gelin durumu biraz daha netleştirelim.

IQ Nedir?

İngilizcesi 'intelligence quotient' olan Türkçe’de ise zeka katsayısı olarak kullanılan bu akıl değerlendirme testleri, yıllardır çocuk yaştan başlamak suretiyle bireyleri sınıflandırıyor. 0-25 arası çıkan sonuçlar geriliğe işaret ederken, 91-110 normal zekaya ve 146 üzeri test bulguları da üstün zekaya eşdeğer bulunuyorlardı.

Oysa yeni araştırmalar zekanın belli bir kriter izlemediğini ve insan beyninin çok farklı sebep ve sonuçlarla farklı zeka yöntemleri kullanabildiğini ispat ediyorlar. Onun için internetin ücra köşelerinde birbirine tıpatıp aynı IQ testlerini kullanarak kendimizi ve çocuklarımızı etiketlemelerine çok da değer vermemek gerekiyor.

IQ Testi Kesin Sonuç Verebilir mi?

Pulitzer Ödüllü "Genlerin Yakın Tarihi" isimli kitabında Siddartha Mukherjee, “zeka ve mizaç birbiriyle yarışan alt yapılar değillerdir” diyerek başarı ya da üstün zeka için belli ve sabit kriter olmasının imkansız olduğunu savunuyor. Yani zeka ve karakter başlangıcı ve sonu belli olmayan olgular, hem ileriye, hem de geriye doğru değişken ve doğrusal olmayan bir yol takip ediyorlar.

Bu yüzden de bir kere ölçülen IQ’nun sabit bir değeri sürekli koruyabiliyor olması da mümkün olmuyor. Zeka çok yönlü olarak işinin karakterine göre değişiklik gösterebiliyor. Bundan dolayı da IQ testinin beyin jimnastiğinden başka belirleyici bir hükmü kalmıyor.  

YORUMLAR