Vainglory'nin İlk Dünya Şampiyonu Belli Oldu

Vainglory'nin İlk Dünya Şampiyonu Belli Oldu

Super Evil Megacorp'un geliştirdiği popüler MOBA oyunu Vainglory'nin ilk dünya şampiyonu belli oldu. Online çok oyunculu savaş arenası için düzenlenen turnuvayı Güney Kore takımı Phoenix Armada kazandı. Toplamda 120 bin dolar ödül havuzuna sahip olan turnuvada kıyasıya bir rekabet yaşandı.

MOBA oyun türüne hakimseniz, dünya çapında 493 milyon dolarlık bir pazara ulaştığını da mutlaka okumuşsunuzdur. Genellikle Leauge of Legends ya da Dota 2 gibi PC oyunları için bilinen bu oyun türü, şu sıralar mobil platformlarda da popüler. Vainglory bu duruma en güzel örnek. Mobil oyuncuların takımca hareket ederek, rekabeti daha eğlenceli bir hale getirdikleri bu oyun, ABD'de Apple Store'da 618, Güney Kore'de ise 225'nci sırada yer alsa da, e-spor alanında kendini kanıtlamayı başardı. 

Newzoo'nun açıkladığı raporlara göre, Çin'de en çok oynanan Android oyunların yüzde 24'ü mobil e-spor potasına giriyor. Vainglory'de bu potanın içinde yer aldığından ve rekabeti cazip hale getirdiğinden kendine bu alanda yer edinmiş. Öyle ki turnuva Hollywood'daki TCL Çin Tiyatrosu'nda gerçekleşti. İpi göğüsleyen Phoenix Armada, rakibi SoloMid'i finallerde 4-2 yenerek büyük bir başarı elde etti. Şampiyonaya Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Güney Amerika'dan 12 takım katıldı. 

Bakalım mobil platformlarda e-spor ne kadar gelişecek. 

iPhone 6'nın Muhteşem Oyunu Vainglory,Temmuz'da Android'e Geliyor

Haftanın iOS Oyunu: Vainglory

YORUMLAR