Vaka Sayısı En Çok Artan İller Belli Oldu

Vaka sayısı en çok artan iller açıklandı. İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamaya dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Vaka sayısı en çok artan iller belli oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19 vaka sayısı en çok azalan illeri ve vaka sayısı en çok artan şehirleri duyurdu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamaya dair merak edilen tüm ayrıntılar haberimizde.

Vaka Sayısı En Çok Artan İller Listesi

  • Kırklareli
  • Çanakkale
  • Bayburt
  • İstanbul
  • Tekirdağ

Ülkemizde mart ayından itibaren yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında yerinde karar dönemi başladı. Yerinde karar döneminde Türkiye genelinde uygulanan kısıtlamaların illerdeki vaka durumuna göre hafifletiliyor ya da sıkılaştırılıyor.

Yeni dönemde kentlerin vaka durumuna göre dört risk seviyesi belirlendi. Bu risk seviyeleri, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olmak üzere dört farklı risk grubundan oluşuyor. Düşük riskli iller mavi, orta riskli iller sarı, yüksek riskli iller turuncu ve çok yüksek riskli iller ise kırmızı renk ile gösteriliyor. Bu sebepten ötürü illerdeki vaka sayısı, COVID-19 tedbirleri konusunda oldukça büyük bir rol oynuyor.

Yerinde karar dönemiyle birlikte tedbirler hafifletildi. Bununla birlikte çok sayıda vatandaş maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymuyor. Bunun sonucunda ise vaka sayılarında ciddi artış yaşanmaya başlandı. Özellikle son günlerde günlük vaka sayısı 60 bine yaklaştı. Örneğin 13 Nisan tarihinde bu sayı 59 bin 187 olarak açıklandı. Hasta sayısında da ciddi yükseliş devam ediyor.

Vaka Sayısı En Çok Azalan İller

  • Samsun
  • Ardahan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, " 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısında en çok artış Kırklareli, Çanakkale, Bayburt, İstanbul ve Tekirdağ'da oldu. Samsun ve Ardahan'da ise azalış gerçekleşti. Yeni kararlara tam uyumla vaka sayılarını azaltmak elimizde" ifadelerini kullandı.

Ülkemizde Uygulanan Koronavirüs Aşıları Nasıl Takip Edilir?

  • Web tarayıcısı üzerinden COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu web sitesini ziyaret edin.
  • Web sitenin orta bölümünde “Toplam aşılanan kişi sayısı” kısmından toplamda kaç vatandaşın aşılandığını görebilirsiniz. “Toplam aşılanan kişi sayısı” kısmı sık sık güncellenmektedir. Şu anda toplamda 19.326.226 vatandaşa aşı yapıldığı bilgisi yer alıyor. Ayrıca web sitede şu anda 1. doz uygulanan kişi sayısı 11.599.142 iken 2. doz uygulanan kişi sayısının 7.727.084 olduğu bilgisi bulunuyor.

Şehirler Arası Yolculuk Nasıl Olacak? İşte Şirketlerin Açıklamaları
İNTERNET

Şehirler Arası Yolculuk Nasıl Olacak? İşte Şirketlerin Açıklamaları

Şehirler arası yolculuk nasıl olacak? Bu soru, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile birlikte en çok merak edilen konulardan bir tanesi oldu.

YORUMLAR