Valve, CS GO Kumar Sitelerine Karşı Harekete Geçti

Valve, CS GO Kumar Sitelerine Karşı Harekete Geçti

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan oyun platformu Steam'in sahibi ve CS GO gibi milyonlarca oyuncu tarafından oynanan oyunların geliştiricisi Valve oyun içi eşyaların ticareti ile ilgili bir güncelleme yayınladı. Bilindiği üzere Valve 2011 yılında Steam'e oyun içi eşyaların alışverişini yapabilmelerini mümkün kılan bir sistem eklemişti. Bu oyun içi ticaret sistemiyle oyuncular ulaşmak istedikleri eşyalara daha olay bir şekilde ulaşabiliyorlardı. Sistemin kullanım alanının ise oyun içinde kalması planlanmış, sadece oyun ekonomileri dahilinde bu ticaret faaliyetlerinin yürütülmesi amaçlanmıştı. Fakat aradan geçen zamanın ardından bu oyun içi ticaret sistemini oyun dışına taşıyan ve gerçek parayla ticari faaliyet yürüten siteler ortaya çıktı. CS GO kumar siteleri ve oyun içi eşyaların satıldığı yer altı ticaret siteleri bu tür sitelere örnek verilebilir.

Şu ana kadar Valve sözü geçen kumar ve benzeri ticari faaliyetler yürüten bu tür sitelere karşı sessiz kalmıştı. Bundan ötürü firmanın bu tür siteler ile ilişkili olduğuna dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Valve yayınladığı bildiride bu siteler ile herhangi bir bağının bulunmadığını ve herhangi bir şekilde bu sitelerden gelir elde etmediğini ifade etti. Ayrıca Steam'in oyun içi eşyaları gerçek paraya dönüştürmek için herhangi bir sisteme sahip olmadığının da altı çizildi.

Valve sözü geçen siteler hakkında eyleme geçeceğini de bildiriyor. Firma bu amaçla önümüzdeki günlerde bu sitelere bildiriler gönderecek ve Steam üzerinden yaptıkları ticari faaliyetlere son vermelerini talep edecek. Valve bu taleplerin peşini kovalayacağının da sözünü veriyor.

Kumar ve oyun içi eşya ticareti yapan siteler bu iş için bot gibi çalışan Steam hesapları yaratabiliyorlar ve gerçek bir oyuncu gibi işlem yapabiliyorlar. Bu uygulama Steam'in kullanıcı sözleşmelerine aykırı bir durum. Bu nedenle Valve'nin bu siteleri engellemek için harekete geçmesi doğal bir durum.

Steam'den İlginç Haziran 2016 İstatistikleri

YORUMLAR