Valve'ın Yıllar Sonra Geliştirdiği İlk Oyun Artifact Yayınlandı

Artifact çıktı

Team Fortress, Portal ve Half-Life gibi ikonik oyunların geliştiricisi Valve, uzun yıllardır oyun geliştirme işinden elini ayağını çekmişti. Son beş yıldır herhangi bir geliştirme yapmadığı bilinen şirket, yakın zaman önce Artifact adını verdiği kart oyununu tanıtmıştı. Merakla beklenen kart oyunu bugün itibarıyla piyasaya çıktı.

Dota 2 baz alınarak hazırlanan kart oyunu, rakiplerinden oldukça farklı bir oyun mekaniği sunuyor. Tek bir masa yerine, MOBA oyunlarındaki üç farklı “lane” gibi üç farklı masa üzerinde oynanan Artifact, buna uygun bir oynanış sunuyor. Yine MOBA oyunlarından alıştığımız üzere ana karakter ve “minion” mantığında ilerleyen Artifact, kullandığımız kahramanlara eşya alma, çeşitli büyü kartları kullanarak onları geliştirme gibi az rastlanır detaylar barındırıyor.

Farklı bir yapı sunmasına karşın oldukça zor olduğu söylenen Artifact’e dair yapılan en büyük eleştiriyse para harcatmaya yöneltmesi olarak gösteriliyor. Halihazırda Steam üzerinden 109,95 TL fiyat etiketiyle satılan oyunun, sadece bu harcamayla bitmediği, oyun içinde iyi yerlere gelmek adına daha fazla harcama yapılması üzerine kurulduğu belirtildi.

Aldığı eleştirilere rağmen birçok kart oyuncusunun ilgisini çekmeye devam eden Artifact’e dair daha ayrıntılı bilgiler almak için hemen yukarıda yer alan videoyu izleyebileceğiniz gibi Artifact indir tuşuna basmak suretiyle oyuna göz atabilirsiniz.