Valve Patronu Windows 8'i Yerden Yere Vurdu

Valve Patronu Windows 8'i Yerden Yere Vurdu

Steam'i geliştiren Valve firmasının kurucusu ve patronu Gabe Newell son açıklamasında Windows 8'i ateşe tuttu. Windows 8'i devasa bir üzüntü olarak nitelendiren Newell, Windows 8'in bilgisayar endüstrisindeki herkesin satışlarını baltalamaktan başka birşey yapmadığını ifade etti.  Newell şu açıklamaları yaptı: "Windows 8 ile ilgili durum sadece Microsoft'un dağıtım politikası değildi. Bütün bilgisayar ekosistemi içerisinde yer alan biri olarak şunu söyleyebilirim; daha hızlı kablosuz standartların ve iletişim teknolojilerinin çıkması ya da grafiklerin hızlanması gerçekten büyük gelişmeler. Windows 8 bu anlamda devasa bir üzüntü. Bilgisayar sektöründeki herkese zarar vermekte. "

Newell, Windows 8'in kullanıcıların işletim sistemi algısını tamamen değiştirdiğini ve bu durumun bilgisayar endüstrisine de yayıldığını belirtti. "İnsanlar artık yeni bilgisayarlar almak istemiyorlar; çünkü Windows 8 heyecan verici hiçbir yenilik sunmuyor ve bu yüzden Windows 7 kullanan eski donanımlarıyla yetinmeyi uygun görüyorlar. Bu hem Microsoft'u hem de diğer firmaları etkilemekte. "

"Herkesin yeni bir bilgisayar ve onu işletecek yazılım alırken heyecanlanması yerine bilgisayar satışlarında %20'den fazla bir düşüş yaşadık. Bu; "aman tanrım bu yeni nesil işletim sisteminin yapması gereken şey değildi" demek gibi.  %20 düşüş yerine %40'lık bir artış olmalıydı; işte beni gerçekten korkutan bu. Windows 8'i kullanmaya başladım ve kendi kendime "aman tanrım..." dedim. Windows 8'i kullanılamaz buluyorum. "

Gabe Newell daha önce de Microsoft'u ve Windows 8'i sertçe eleştirmişti. Windows 8'in oyuncuları ve oyun geliştiricilerini Steam'den uzaklaştıracağını belirten Newell bunun Windows 8'in tek tık uzaklıktaki Windows Uygulama Mağazası yüzünden gerçekleşeceğine işaret ediyor.

Valve'nin oyun konsolu Steambox'un detayları burada

YORUMLAR