Valve, Steam'deki Gelir Paylaşım Aşamalarında Değişikliğe Gitti

Valve Steam Gelir Paylaşımı 1

Valve bu hafta sonu yeni Steam kurallarını duyurdu. Bu küçük bir değişim gibi görünebilir ama şirket ilk defa gelir paylaşım aşamalarında değişikliğe gitti. Bu değişiklikten önce Valve, Steam’deki tüm oyunlar ve DLC’ler de dahil olmak üzere tüm gelirlerin yüzde 30’una sahip oluyordu. Microsoft, Sony ve Nintendo gibi şirketler de kendi platformlarında benzer şekilde belirli paylara sahip oluyor.

Ancak PC platformu farklı bir pazar olarak öne çıkıyor. Çünkü PC’nize istediğiniz uygulamayı yükleyebilirsiniz ve dijital oyunlar için sadece Steam ile sınırlı değilsiniz. Steam halen en yaygın ve dominant platform olsa da GOG ve Discord Store gibi daha başka birçok platform da mevcut. Ayrıca EA Origin, Ubisoft Uplay ve Activision Blizzard Battle.Net gibi bazı platformlar da oyun yayıncılarının kendi platformları olarak öne çıkıyor.

Başka bir deyişle, Valve artık diğer şirketlere ve oyun yayıncılarına karşı da bir rekabet içerisinde. Bazı büyük yapımlar Steam’de mevcut değil ve oyun yayıncıları da Steam dışında çok fazla bir şey elde edemediklerini giderek daha çok hissediyor.

Valve Steam Gelir Paylaşımı 2

Tam da bu nedenle Steam artık 10 milyon doların altındaki satışlardan yüzde 30’luk bir pay alırken, 10 milyon ila 50 milyon dolar arasındaki satışlardan yüzde 25, 50 milyonun üzerindeki satışlardan da yüzde 20’lik bir pay alıyor. Valve büyük oyun yayıncılarına, popüler oyunlarını Steam platformuna taşımaları halinde onlara daha fazla pay vereceğini göstermek istiyor.

Elbette bağımsız oyun geliştiricileri, Valve’nin bu hareketiyle zenginlerin daha da zengin olacağını düşünecektir. Böyle düşünmekte haklılar da, çünkü küçük oyunlar için değişen bir şey olmayacak. Bu değişiklik, büyük video oyun yapımcılarına verilen bir mesaj niteliğindedir.