Valve, Steam'e Ciddi Ayar Çekmeye Başlıyor

Valve, Steam'e Ciddi Ayar Çekmeye Başlıyor

Hatırlanacağı üzere Valve kısa bir süre önce popüler oyun platformu Steam için arayüz yenilikleri yapacağını duyurmuştu. Valve, bu arayüz geliştirmelerine bağlı olarak Steam Mağaza politikasında da güncelleme yaptı ve geliştiricilere uymaları gereken önemli bir kural getirdi. Artık Steam üzerinde oyunlara göz atarken ekran görüntüleri sadece oyunların içinden alınmış görüntüler olacak. Geliştiriciler konsept tasarımlara, sinematiklerden alınmış veya render yapılmış görüntülere, kazandıkları ödülleri içeren görsellere, yazılı ürün açıklamalarına ekran görüntüleri arasında yer veremeyecekler.

Yapılan bu değişikliğin amacı ise Steam üzerinde alışveriş yapan kullanıcılara oyun hakkında en doğru bilgiyi sunmak. Valve bu sayede kullanıcıların aldatıcı görsellerle oyun hakkında kandırılmasının önüne geçmeyi planlıyor.

Valve yaptığı açıklamada önceden ekran görüntüleri hakkında çok sıkı politikalar izlemediğini itiraf ediyor. Açıkçası bir tüketici olarak da oyun içinden hiçbir görüntüye yer vermeyen bir Steam sayfasının bu platformu ucuz gösterdiğini itiraf edebilirim. Bu durum mobil uygulama marketlerinde sıkça karşımıza çıkan bir durum. Birçok mobil uygulama herhangi bir oyun içi görüntü yer almadan Google Play ve App Store üzerinde yayınlanıyorlar. Bu da bu oyunların ne olduğunu anlayamamıza sebep oluyor. Steam aldığı bu kararla doğru bir yolda olduğunu göstermekte.

Valve aldığı bu kararı ilk olarak kendi oyunu olan DOTA 2 üzerinde uyguladı. Daha önceden DOTA 2 sayfasında kahramanların konspet görsellerine yer veriliyordu. Şimdi ise sadece oyun içi ekran görünüleri kullanılmakta. Firma bu anlamda geçmişte yanlış bir uygulama yaptığını da kabul ediyor.

İşte Steam Üzerinde En Çok Oynanan Oyunlar

YORUMLAR