Valve'ın Oyun Konsolu Açıklandı

Valve'ın Oyun Konsolu Açıklandı

Dünyanın en önemli oyun üreticileri arasında kendine yer bulan Valve amacını aşıp oyun konusunda sadece yazılımsal alanda değil donanımsal olarak da söz sahibi olmanın peşinde. Valve’ın en başındaki isim olan Gabe Newell yaptığı çarpıcı açıklama ile daha önce gündemde olan “Valve oyun konsolu mu üretecek” sorusunu tekrar akıllara getirdi.

Uzun süredir gündemden düşmeyen Valve oyun konsolu üretecek söylentileri karşısında kayıtsız kalamayan Gabe Newell sessizliğini bozarak konu ile alakalı şaşırtıcı bir açıklamada bulundu. Beklenenin aksine Newell bu konuyu hiçbir şey demeden yalanlamadı. Evet yalanlamadı çünkü böyle bir planlarının olduğunu resmen açıkladı.

Valve bir konsoldan ziyade, konsol tadında oturma odalarında kullanılmaya yönelik bir PC için kolları sıvadı. Bu konuda bir projelerinin olduğunu açıklayan Newell bunun bir konsol olmadığının da altını çizdi. PC oyunculuğuna olan yakınlığı ile bilinen Valve’ın böyle bir çalışmaya girişmiş olması da zaten oldukça doğal.

Yapılacak olan konsolun yazılımını ise Steam oluşturacak. Sony ve Microsoft’a ciddi bir rakip olabilecek olan Valve’ın bu projesinin çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını ve gelecek yıl satışa sunulacağını da belirtelim. Büyük ihtimal dijital oyun satışları yapılacak olan bu konsolun ne gibi özelliklere sahip olacağı henüz bilinmiyor.

YORUMLAR