Valve'ın Patronundan Steam Box ile İlgili Açıklamalar

Valve'ın Patronundan Steam Box ile İlgili Açıklamalar

Steam'i oluşturan Valve firmasının patronu Gabe Newell, CES 2013 fuarında gösterilen Steam Box hakkında konuştu.

Kod adı Piston olan Steam Box, Steam servisini ve eklentilerini kullanmanızı sağlayacak bir donanım. Xi3 firması tarafından geliştirilen donanım için Valve'ın kaynak sağladığı biliniyor.

Ancak Gabe Newell, Valve'ın tamamen kendine ait bir Steam Box çıkaracağını da duyurdu. Valve'ın Steam Box'ının kod adıysa Big Foot olarak belirlenmiş. Ayrıca Newell, Piston projesinde olduğu gibi, Valve'ın donanım geliştirmek üzerine daha fazla üçüncü parti şirketle çalışmak istediğini de sözlerine ekledi.

Newell, Valve'ın asıl amacının 'sessiz ve odaklanmış bir yüksek performansa sahip donanım' üretmek olduğunu belirtti. Kendi ürünlerini ortaya çıkaracaklarını ve müşterilerine kendilerinin satacağını belirten Newell, "Donanıma ön tanımlı Linux yükleyeceğiz ancak isteyen Windows da kurabilecek. Kimseyi kullanacağı işletim sistemi için zorlamak amacında değiliz." dedi.

Ortaya çıkaracakları Steam Box'ın aynı anda birden fazla ekrana destek verebileceğini belirten Newell, "1 bilgisayarınız, 8 ekranınız ve 8 kontrol cihazınız olduğunu ve her monitörden harika performans adığınızı düşünün" açıklamasıyla ulaşmak istedikleri performansı örneklendirdi.

Valve'ın, kendine ait Steam Box'ı 2013 Mart ayında gerçekleşecek GDC fuarında göstermesi bekleniyor.

Steam Box - Piston Görücüye Çıktı

YORUMLAR