Venezuela'nın Yerel Kripto Parası El Petro Satışa Çıktı

Venezuela'nın Yerel Kripto Parası El Petro Satışa Çıktı

Venezuela, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından uygulanan ekonomik yaptırımları kırmak için El Petro adındaki yerel kripto parasını bugün itibarıyla satışa çıkardı.

Güney Amerika ülkesinin Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 2017 yılının sonunda kendi kripto paralarını çıkaracaklarını söylemişti. Venezuela'nın içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkabilmesinin tek yolu olarak gösterilen El Petro adındaki kripto para, ülkenin petrol, doğalgaz ve elmas rezervleriyle desteklenecek.

İlk etapta 100 milyon adet çıkarılan ve bugün satışa sunulan El Petro'nun birim fiyatı 59,07 dolar olacak. Şimdilik 82,4 milyon adet satılacak kripto para, 1 varil Venezuela petrolüne eşit olacak. 

Geçtiğimiz aylarda Maduro tarafından 'Venezuela Kriptokrasi Müfettişi' olarak atanan Carlos Vagas, yeni para birimine Türkiye, Katar ve Orta Doğu ülkelerinden büyük çapta bir yatırım beklediklerini, ayrıca ABD ve AB ülkelerinden yatırımcıların da El Petro'ya ilgi duyacağını belirtti.

Venezuela, kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanılması durumunda izlenebilmesi ve gerektiğinde müdahale edilebilmesi için Bitcoin mining (Bitcoin madenciliği) yapan kişileri kayıt altına alıyor.

YORUMLAR