Venezuela'dan Wikipedia'ya Erişim Engeli

Venazuela'dan Wikipedia'ya Erişim Engeli

Ekonomik krizin pençesindeki Venezuela, dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’yı erişime kapattı. 

Türkiye’yi terör örgütleri ile aynı zeminde gösteren içerikler barındırması gerekçesiyle Nisan 2017’den bu yana ülkemizde erişime kapalı olan Wikipedia, bir başka ülkede daha banlandı. 

Dijital haklar, siber güvenlik ve internet yönetimi alanında çalışan bir sivil toplum örgütü olan NetBlocks Group, Venezuela'nın en büyük telekomünikasyon sağlayıcısı CANTV’nin 12 Ocak itibarıyla Wikipedia'ya bütün dillerde erişimi engellediğini belirtti.

Başkanlığını Alp Toker’in yaptığı NetBLocks, söz konusu yasağın Wikipedia ve başka hizmetlere ülkedeki 150 farklı noktadan farklı internet hizmet sağlayıcıları üzerinden 60 bin kez yapılan giriş denemeleri ile fark edildiğini belirtti.

 

 

NetBLocks’a göre Wikipedia, yeni atanan Ulusal Meclis başkanı Juan Guaidó’nun “Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’nin 51’inci başkanı” olarak adlandırılan bir makalesi sebebiyle erişime engellendi. 

Yoksulluk ve siyasi krizle boğuşan Güney Amerika ülkesinde kabaca 16 milyon insan internete giriyor. NetBLocks’un verilerine göre, Wikipedia'ya Venezuela’dan her ay ortalama 60 milyon giriş yapılıyor.

Venezuela, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun geçen yıl yapılan son derece tartışmalı bir yeniden seçimin ardından iktidara gelmesiyle büyük bir siyasi krizin içine düşmüştü. Maduro, hükümet karşıtı partilerin seçimi boykot etmelerinden dolayı gayri meşru olduğu düşünülen bir seçimin ardından zafer ilan etmişti.