Veri Tasarrufu Uzantısıyla Artık İnternet Kotanız Bitmeyecek!

Veri Tasarrufu Uzantısıyla Artık İnternet Kotanız Bitmeyecek!

Google'ın kullanıcılar için hazırladığı pek çok web çözümü sayesinde daha hızlı, gelişmiş ve güvenli bir internet kullanımının mümkün olduğu ortada. Sadece Chrome web tarayıcısıyla veya arama motoruyla değil, onlarca farklı web servisiyle de karşımıza çıkan Google, böylece on yıl önceki güvensiz ve tekin olmayan internet ortamını biraz daha düzene soktu diyebilirim.

Her ne kadar pek çok kullanıcı Google'ın internette adeta bir tekel olması hususunda şikayete sahip olsa da, Data Saver yahut Türkçe adıyla Veri Tasarrufu adlı uzantısı ile bu durumu daha da pekiştirecek gibi görünüyor.

Data Saver uzantısı, Google Chrome 41 ve üst sürüm kullanıcılarının web tarayıcılarına ücretsiz olarak ekleyebilecekleri ücretsiz bir uzantı olarak karşımıza çıktı. Uzantı Google Chrome'unuza ekli ve aktif olduğunda, ziyaret etmek istediğiniz web siteleri ilk olarak Google sunucularına gönderiliyor ve orada sıkıştırılıyorlar. Sıkıştırılan verilerin sizin tarayıcınıza gönderilmesi ise hem daha az kota kullanımını hem de daha hızlı sayfa yüklenmesini beraberinde getiriyor.

Şimdilik tüm kullanıcılara açık olmasa da size açılıp açılmadığını aşağıdaki indirme bağlantısını kullanarak kolayca test edebilirsiniz. Elbette Google Chrome'un en son sürümüne sahip değilseniz onu da yine aşağıdaki indirme bağlantısından indirebilirsiniz.

Veri Tasarrufu özelliği mobil cihazlardaki Chrome web tarayıcılarında ise hali hazırda yer alıyor. Eğer aktifleştirerek kota tasarrufu yapmak isterseniz aşağıdaki ekran görüntülerinden faydalanabilirsiniz.

Android İçin Chrome Veri Tasarrufunu Etkinleştirme

Chrome Android tarayıcınızı açtıktan sonra Ayarlar bölümüne girdiğinizde "Veri Tasarrufu" sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeye tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan menüden özelliği aktifleştirmek yeterli olacaktır.

iOS İçin Chrome Veri Tasarrufunu Etkinleştirme

Chrome iOS web tarayıcınızı açtıktan sonra Ayarlar bölümünden "Bant Genişliği"ne giriş yapmanız gerekiyor. Bir alt ekranda yer alan "Veri Kullanımını Azalt" seçeneğine tıkladıktan sonra özelliği aktifleştirmeniz tüm adımları tamamlamak için yeterli oluyor.

Eğer mobil cihazlarınızda Google Chrome kurulu değilse aşağıdaki bağlantılardan faydalanarak kolayca kurabilirsiniz.

Google'ın Sürücüsüz Arabalarının Hava Yastığı Dışarıda Olacak

YORUMLAR