Vertu Eski Telefonlarını Çok Ucuza Açık Arttırmaya Çıkarıyor

Vertu Eski Telefonlarını Çok Ucuza Açık Arttırmaya Çıkarıyor

Geçtiğimiz günlerde Hakan Uzan tarafından satın alındıktan sonra Birleşik Krallık'taki operasyonlarına son veren ve üretim bandı dahil bütün departmanlarını Fransa'ya taşıma kararı alan Vertu, eski telefonlarını açık arttırmaya çıkarma kararı aldı.

Milenyumun başında Türkiye'de çeşitli dolandırıcılık suçlarıyla karşı karşıya kalan Uzan ailesi, neredeyse tüm mal varlığını elden çıkararak ülke dışına kaçmıştı. Türkiye'nin ısrarlı yakalama taleplerine rağmen Fransa'dan iltica hakkı almayı başaran aile, yıllardır bu ülkede finansal faaliyetlerine devam etmeyi başarmıştı. Bir süre önce Birleşik Krallık'ın en tanınmış telefon üreticilerinden bir tanesi olan Vertu'yu satın alan Hakan Uzan, Fransa dışına çıkamaması sebebiyle Vertu'nun tüm operasyonlarını taşımaya başlamıştı.

Vertu'nun Birleşik Krallık'taki pazarlama ve dağıtım ağını Fransa'ya taşınmasının ardından üretiminin artık Fransa'da yapılacağı da resmi olarak açıklanmış ve yılların telefon üretici artık yeni ülkesini bulmuştu. Tüm bu süreçte finansal sıkıntılar çeken Vertu'nun, bu sıkıntıları aşmak için başvurduğu çare ise açık arttırma oldu.

Artık modası geçmiş işletim sistemleri kullanan ve akıllı telefonlarla yarışmaya gücü yetmeyen modellerini açık arttırmayla satma kararı alan şirket, neredeyse bütün koleksiyonunu açık arttırmaya koydu. Başlangıç fiyatı 20.000 GBP, yaklaşık 91.000TL olan koleksiyonun içerisinde yer alan en eski telefon Vertu Signiature Touch'ın en son yapılan fiyat güncellemesinden sonra bile 7.500GBP (yaklaşık 34.000TL) fiyat etiketine sahip olduğu düşünülürse, oldukça düşük bir başlangıç fiyatı belirlendiği bile söylendi. Yaklaşık olarak 1.9 milyon pound civarında borcu olduğu açıklanan ve yeni nesil telefonlarla bir türlü yarışmayan Vertu'nun akıbeti ise tamamen merak konusu.

Hakan Uzan'ın Lüks Telefonu Vertu, İngiltere'deki Üretimini Sonlandırıyor

Kaçak Hakan Uzan'ın Telefonu Vertu'dan Yeni Model

YORUMLAR