Vertu'nun Yeni Modelinin İlk Videosunu Cem Uzan Paylaştı

Vertu-Aster-P-2018

Fransa’da siyasi sığınmacı olan Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, kardeşinin sahibi olduğu lüks telefon üreticisi Vertu’nun yeni modelinin ilk videosunu paylaştı. Uzan paylaştığı videoyla gün yüzüne çıkan Vertu Aster P 2018, tasarımıyla dikkat çekti.

Türkiye’de yaşanan Telsim skandallarının ardından bütün Uzan ilesi yurtdışına kaçmıştı. Cem Uzan ve Hakan Uzan, siyasi ilticayla Fransa’da yaşamaya başlarken, ailenin Türkiye’deki malvarlığının büyük bölümüne el konulmuştu. Türkiye’deki işlerinden olmalarına rağmen yurtdışında yatırımlarını sürdüren Uzan ailesinden Hakan Uzan, geçtiğimiz sene Birleşik Krallık merkezli lüks telefon üreticisi Vertu’yu satın almıştı. Vertu’yu satın aldıktan sonra merkezini Fransa’ya taşıyan Hakan Uzan, batma noktasında olan şirketin telefon üretimine devam edeceğini belirtmişti.

Yakın zaman önce yeni modelini tanıtacağını açıklayan Vertu’nun duyurusunun ardından telefona dair ilk video Cem Uzan’dan geldi. Kişisel Twitter hesabı üzerinden Vertu Asper P 2018’in videosunu paylaşan Cem Uzan, böylece telefonu ilk kez gün yüzüne çıkarmış oldu.

Vertu kimin?

1998 yılında ünlü telefon üreticisi Nokia tarafından lüks telefonlar üretmek adına Finlandiya’da kutulan Vertu, 2012 yılında İsveçli EQT VI şirketine satılmıştı. Android ve iOS tabanlı telefonların çok yayılmadığı o yıllarda 350,000’den fazla kullanıcı olduğu söylenen şirket, 2015’teyse Hong Kong merkezli Godin Holdings’e geçmişti.

Daha güçlü ve özellikli akıllı telefonların yükselişinin ardından hızla düşüşe geçen Vertu, 2017’de batma noktasına kadar gelmişti. Buna rağmen Hakan Uzan, beklenmedik bir çıkış yaparak, Vertu’yu satın almıştı. 40 bin sterlinlik (180 bin TL) fiyat etiketiyle dünyanın en pahalı cep telefonlarından bazılarını satan ve merkezi İngiltere'de bulunan Vertu için Uzan'ın Kıbrıs'taki şirketi Baferton Ltd. 50 milyon sterlin (227 milyon TL) ödemişti.